Praca w weekendy - bardziej uciążliwa

Praca w weekendy powoduje większy stres i przyczynia się do kłopotów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, które w końcu muszą odbić się negatywnie na wydajności - mówilą naukowcy kanadyjscy z University McMaster w Hamilton.

"Praca w czasie, w którym większość ich rodziny oraz przyjaciół może wypoczywać lub prowadzić życie towarzyskie, powoduje większy stres i przyczynia się do kłopotów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, które w końcu muszą odbić się negatywnie na wydajności" - komentują naukowcy.

To bardzo aspołeczny system pracy, który może nawet niszczyć życie rodzinne - dodają. W Kanadzie wśród osób pracujących w weekendy przeważają kobiety. Ponadto, w weekendy pracują głównie osoby zatrudnione w sektorze usług, na niepełny etat, bądź okresowo lub też wykonujące prace sezonowe. Badacze zaobserwowali, że od roku 1991 do 1999 liczba pracujących w weekendy Kanadyjczyków wzrosła z 11 proc. do 18,5 proc.

Wynika to z faktu, że w biznesie ciągle rosną tendencje do zwiększania zysków, efektywnego wykorzystywania kapitału i wydłużania czasu dostępności dla klienta.(PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności