Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

Nie możesz już wytrzymać, gdy pies sąsiada znowu szczeka? Twój pies też Cię denerwuje, gdy szczeka i nie chce się uciszyć? Można starą dobrą metodą z całych sił krzyknąć „CICHO”... no ale do psa sąsiada nie wypada, a do swojego... cóż i tak nie posłucha.
Praca w weekendy powoduje większy stres i przyczynia się do kłopotów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, które w końcu muszą odbić się negatywnie na wydajności - mówilą naukowcy kanadyjscy z University McMaster w Hamilton.
Właściciele sieci brytyjskich pubów zamierzają wprowadzić do swoich lokali aromaty świeżo skoszonej trawy i skóry, aby zneutralizować nieprzyjemne zapachy, wcześniej maskowane przez papierosowy dym. Od 1 lipca w Anglii nie można palić w barach.
Podatki uczciwe powinny być równe i powszechne, a przy tym tak skonstruowane, żeby nie powodować żadnych form służebności lub niewolnictwa. Tyle mówi teoria. A jaka jest rzeczywistość?
94-letnia Phyllis Turner z Australii, która pierwszą szkołę skończyła w wieku 12 lat, została magistrem - poinformowała komisja rekordów Guinnessa.
Można przyspieszyć ewakuację panikującego tłumu, umieszczając na jego drodze określone przeszkody - uznali australijscy naukowcy, obserwujący mrówki. O ich badaniach informuje serwis "News in Science".
Rosyjska miniaturowa łódź podwodna ma zbadać dno oceanu w okolicy Bieguna Północnego i potwierdzić rosyjskie roszczenia do tego rejonu. Topniejące lody Arktyki sprawiają, że coraz łatwiejszy jest dostęp do tamtejszych zasobów ropy, gazu i cennych minerałów.
Co robi chłop, jak mu się robić nie chce? Kombinuje. Tomasz Zaborski z podlubelskich Sobianowic wraz ze swym ojcem Mieczysławem zaczęli więc przemyśliwać, kto mógłby ich wyręczyć przy łuskaniu bobu - podaje "Dziennik Wschodni".
W jednym z francuskich muzeów aresztowano zwiedzającą, która tak zachwyciła się wystawianym tam obrazem, że ucałowała go, zostawiając na białym płótnie ślad szminki. Zdarzenie opisał portal BBC News.
Wyspy Brytyjskie oddzieliły się od stałego lądu po katastrofalnej powodzi, która wydarzyła się około 425 tysięcy lat temu - informuje "Nature".
Czołg, który przez lata stał przed krakowskim Muzeum Czynu Zbrojnego już za kilka tygodni powinien wrócić na swoje miejsce - informuje prezes zarządu Małopolskiej Fundacji "Dom Kombanta RP - Muzeum Czynu Zbrojnego w Krakowie" Sławomir Pietrzyk.
Ponad 5 tys. osób z 28 państw zgłosiło swoje kandydatury do udziału w symulacji lotu na Marsa. Śmiałkowie będą zamknięci przez 520 dni.
Brytyjscy prawnicy i sędziowie nie będą już musieli przestrzegać wielowiekowej tradycji noszenia peruk na rozprawach innych niż karne - zapowiedział w czwartek prezes Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii lord Phillips of Worth Matravers.
Amerykańscy naukowcy pracują nad nową strategiczną "bronią" amerykańskiej armii, tym razem zwalczającą bakterie jamy ustnej. Żołnierze, którzy nie mają czasu ani warunków na higienę uzębienia, będą mogli sięgnąć po specjalną gumę do żucia, czyszczącą zęby - czytamy w serwisie Nature.com.
Ziewamy po to, aby poprawić przepływ krwi i schłodzić mózg. Do takich wniosków doszli psychologowie amerykańscy, o czym informuje serwis "New Scientist".
Policja w Zwickau (Saksonia), wezwana do rzekomego włamania, szybko ustaliła, że sprawcą podejrzanych hałasów przy wejściu do jednego z domów był ... kret.
Każda poduszka jest siedliskiem średnio ponad miliona zarodników grzybów - dowodzą badacze z Uniwersytetu Manchesterskiego. Angielscy naukowcy badali poduszki używane przez 1,5 do 20 lat - wypełnione naturalnym lub syntetycznym pierzem.
O północy z soboty na niedzielę na uroczystości w stolicy Portugalii Lizbonie ogłoszono siedem "nowych" cudów świata, które wybrano w plebiscycie spośród budowli, dzieł sztuki oraz wybitnych tworów człowieka powstałych w dziejach cywilizacji i istniejących do dziś.
Złożono już wniosek o zarejestrowanie patentu na pigułkę herbacianą, która ma takie samo działanie jak filiżanka naparu - poinformowali w Jorhacie, w indyjskim stanie Assam, jej wynalazcy z ośrodka badawczego Tocklai w Jorhacie.
W parku narodowym na południu Chile zniknęło jezioro o powierzchni 2 ha. Pozostał suchy, wielki krater. W końcu maja, podczas rutynowego, comiesięcznego obchodu parku narodowego Huemules na południu Chile, pięciu strażników parku nie mogło uwierzyć własnym oczom - jezioro, które od zawsze widywali w tym miejscu, zniknęło.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności