Spaliny samochodowe niszczą nam gardła

Spaliny samochodowe z silników Diesla niszczą komórki nabłonkowe gardła - odkryli naukowcy z Australii. Jak napisali na łamach pisma "Immunology and Cell Biology", znacznie mniej szkodliwe pod tym względem są spaliny z biopaliw pochodzenia roślinnego.

Naukowcy z Deakin University wyciągnęli takie wnioski z badań, które prowadzono na hodowlach komórek z ludzkich dróg oddechowych. Poddawano je działaniu cząstek stałych, obecnych w spalinach samochodowych z silników Diesla oraz w spalinach z biopaliw roślinnych. Cząstki stałe ze spalin wchłaniane są do organizmu przez układ oddechowy i mogą się kumulować w tkankach.

Jak podkreślają badacze, doświadczenia zaplanowano w ten sposób, gdyż nie ma obecnie metody pozwalającej śledzić zmiany zachodzące w komórkach ludzkich dróg oddechowych w realnym czasie.

Okazało się, że spaliny diesla uszkadzały komórki nabłonkowe w gardle i prowadziły do ich samobójczej śmierci, czyli tzw. apoptozy. Natomiast spaliny z biopaliw wywierały na te komórki niewielki wpływ - nie spowodowały śmierci niemal żadnej komórki.

"Jeśli wziąć pod uwagę odsetek komórek uśmierconych przez spaliny diesla, można podejrzewać, że zanieczyszczenia te mogą przyczyniać się do rozwoju schorzeń dróg oddechowych, takich jak astma, zapalenie oskrzeli, a nawet nowotwory" - komentuje prowadząca doświadczenia prof. Leigh Ackland. Dotychczas, wydychanie ich powiązano też z wyższym ryzykiem chorób serca.

"Rosnące zapotrzebowanie na paliwa i źródła energii rodzi duży problem zdrowotny" - komentuje prof. Ackland. Dlatego w ostatnim czasie podejmowane są próby zastąpienia benzyny i olejów napędowych czystszymi paliwami, w tym biopaliwami. Zdaniem badaczki, wyniki badań jej zespołu dostarczają kolejnych dowodów przemawiających za celowością takich rozwiązań.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pl

Komentarze
Polityka Prywatności