Tajemnice zaklęte w paznokciu

Fragment płytki paznokcia oraz spektrometr Raman'owski wystarczą, by móc określić płeć osoby. Tego typu analiza może być przydatna w kryminalistyce, gdyż jest to metoda szybka oraz tania, donosi "The Analyst".

W analizach kryminalistycznych określenie płci, na podstawie małych fragmentów włosów, resztek naskórka, płynów ustrojowych itp. pozostawionych na miejscu zdarzenia, jest ważnym badaniem, które często ułatwia prowadzenie postępowania mającego na celu wykrycie sprawcy przestępstwa.

Dotąd, głównym badaniem, jakie pozwalało na ujawnienie płci osoby, której fragment włosa czy skóry został poddany analizie, było badanie genetyczne. Jednak metoda ta jest nie tylko droga, ale i dość skomplikowana. Naukowcy z Agency for Science, Technology and Research z Singapuru współpracujący z dr Effendi Widjaja, wykorzystali znany od lat spektrometr Raman'owski do badania fragmentów płytki paznokcia, w celu określenia płci osoby, od której pobrany był analizowany materiał.

Badania służące do rozpoznania płci za pomocą analizy płytki paznokcia, opierają się na obserwacji dokonanej przez zespół singapurskich naukowców, iż płytki paznokcia w zależności od płci, różnią się nieznacznie swoją strukturą. Różnice te nie są widoczne "gołym okiem", ale po przystosowaniu odpowiednio analizatora spektrometru Raman'owskiego można bezbłędnie rozróżnić czy kawałek paznokcia należał do kobiety czy do mężczyzny.

Co więcej za pomocą podobnych analiz, można określać nie tylko płeć, ale również rasę, dietę oraz stan zdrowia badanej osoby (np. niewydolność nerek) co może być przydatne nie tylko w kryminalistyce ale również w medycynie, jako że analiza spektrometryczna jest bezbolesna, tania i szybka. Określenie płci za pomocą nowej metody trwa zaledwie kilka minut, czyli zdecydowanie krócej niż przy przeprowadzaniu "tradycyjnych" testów. (PAP)


ostatnia zmiana: 2008-03-04
Komentarze
Polityka Prywatności