Ciekawostki naukowe (archiwalne artykuły)

"Maszyna do czytania myśli", która dotąd wydawała się jedynie wytworem fantastyki naukowej, staje się rzeczywistością - pisze w najnowszym numerze ukazujący się w Londynie tygodnik "Nature".
Fragment płytki paznokcia oraz spektrometr Raman'owski wystarczą, by móc określić płeć osoby. Tego typu analiza może być przydatna w kryminalistyce, gdyż jest to metoda szybka oraz tania, donosi "The Analyst".
Pies-robot może być równie miłym kompanem dla osób starszych jak żywe zwierzę - sugerują amerykańscy naukowcy. Badacze przeprowadzili eksperyment na pensjonariuszach trzech
domów spokojnej starości.
W obecności tysięcy widzów w Norwegii otwarto w sobotę, po pięciu latach budowy, nowy tunel drogowy Eiksundtunnel, będący najgłębszą taką budowlą na świecie.
Plan wydaje się co najmniej tak szalony jak swego czasu pomysł budowy Kanału Sueskiego. Są jednak prowadzone poważne badania nad konstrukcją mostu długości ponad 28 km, który nad Morzem Czerwonym połączyłby Jemen na Półwyspie Arabskim z Dżibuti w Afryce.
Dzięki tapecie z przewodzącymi prąd elektryczny paskami można by swobodnie aranżować oświetlenie i wieszać płaskie ekrany bez potrzeby prowadzenia kabli i instalowania gniazdek - informuje "New Scientist".
Meksykanin Manuel Uribe, uznany w
księdze rekordów Guinessa w 2007 r. za najgrubszego człowieka
świata, schudł o 230 kilogramów.
Soczewki kontaktowe, które wyświetlają komputerowy obraz, stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Stanu Waszyngton w Seattle (USA). Urządzenia mogłyby pomagać w pracy pilotom lub kierowcom a także służyć rozrywce, np. przy grach komputerowych - informuje serwis Discovery News.
W obecności francuskiego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego firma Alstom zaprezentowała w La Rochelle w zachodniej Francji prototyp nowego superszybkiego pociągu AGV, zdolnego pokonać dystans 1000 kilometrów w ciągu trzech godzin.
Dzięki zapinaniu pasów bezpieczeństwa osoby siedzące na tylnych siedzeniach mają w razie wypadku aż o 44 procent wyższe szanse na przeżycie - wynika z badań przeprowadzonych na uniwersytecie w Granadzie.
Polacy coraz chętniej kupują urządzenia do nawigacji satelitarnej. W ubiegłym roku sprzedano ich ok. 250 tys., a wartość rynku GPS w Polsce osiągnęła blisko 250 mln zł.
Dzięki soczewce kontaktowej wyposażonej w układy elektroniczne w przyszłości możliwe będzie śledzenie ważnych parametrów, surfowanie w Internecie, a może nawet oglądanie w telewizji "Szkła Kontaktowego" - obiecują naukowcy z University of Washigton.
Wyobraźmy sobie, że wyruszając do pracy widzimy miasto z lotu ptaka. Od razu wiemy, którą drogę wybrać, jakie ulice omijać szerokim łukiem, czy najlepsza będzie najkrótsza trasa, czy też szybciej dojedziemy objazdem... Szkoda czasu na marzenia?
Poranna kawa, którą wypijamy przed pracą może zawierać nawet jedną piątą dziennej dawki potrzebnych nam kalorii - wynika z raportu przedstawionego przez brytyjską grupę konsumencką "Which?".
Aktywny wulkan pod lodem Antarktydy przyczynia się do jego szybszego topnienia - informuje pismo "Nature Geosciences".
Aktorzy pojawiający się w filmach dramatycznych raczej niż w komediach mają dziewięć razy większe szanse na nominację do Oskara niż ich komediowi koledzy - wynika z badań. Dodatkowo stwierdzono, że kobiety mają na to dwa razy większe szanse niż mężczyźni.
Sława i bogactwo mają swoje przywileje, ale w Pekinie na pewno nie należy do nich liczna rodzina. Władze miasta planują kilkukrotne podniesienie kar płaconych przez sławnych i bogatych, którzy za nic mają obowiązującą w Chinach politykę jednego dziecka - podała w poniedziałek agencja Xinhua.
W jaki sposób długość nóg wpływa na atrakcyjność ich właściciela? Okazuje się, że najbardziej powabne są nogi umiarkowanie długie - dowodzą polscy naukowcy na łamach pisma "Evolution and Human Behaviour".
Naukowcy opracowali prototypowe urządzenie, które ma przekształcać dwutlenek węgla w tlenek węgla oraz wodę w tlen i wodór, korzystając z energii zawartej w świetle słonecznym. Z gazów tych następnie produkowane będą metanol i płynne węglowodory, które posłużą jako paliwo do silników spalinowych, donosi "Chemistry World".
Wieść rozniosła się lotem błyskawicy i przed stacją benzynową w niemieckim Iserlohn ustawiła się w zeszłym tygodniu długa kolejka samochodów. Powód? Za sprawą pomyłki komputera benzyna kosztowała tam zaledwie 3 eurocenty za litr.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności