Kieszonkowy detektor sarinu

Urządzenie wielkości małego telefonu komórkowego umożliwia szybką detekcje gazu bojowego na miejscu ataku terrorystycznego, bez konieczności przewożenia próbek do specjalistycznego laboratorium, donosi "Lab on a Chip".

"W ostatnich latach po atakach terrorystycznych z udziałem czynników chemicznych, powstało zapotrzebowanie na miniaturowe urządzenia - ultra małe laboratoria - które pozwalają na szybką diagnozę, w miejscu zdarzenia, czy dana osoba wymaga hospitalizacji, czy też nie została poszkodowana i jest tylko w szoku" wyjaśnia doktor Nam-Trung Nguyen z singapurskiego Nanyang Technological University. Dr Nam-Trung Nguyen wraz ze swoją grupą badawczą opracował urządzenia, które umożliwia detekcję śladowych ilości gazu bojowego - sarinu - oraz innych niebezpiecznych dla ludzi i środowiska naturalnego związków chemicznych, między innymi środków owadobójczych.

Ponieważ założeniem naukowców było stworzenie systemu detekcyjnego, który można byłoby zastosować wszędzie tam, gdzie zachodzi prawdopodobieństwo zagrożenia zdrowia i życia wynikające z ewentualnego ataku terrorystycznego, naukowcy opracowali nowe urządzenie w systemie laboratorium na chipie. Na plastikowej płytce o wielkości mniejszego telefonu komórkowego udało się zmieścić wszystkie niezbędne elementy pozwalające na przygotowanie próbki do analiz, filtrację oraz ostateczną analizę próbki na obecność śladów sarinu lub innych toksycznych substancji chemicznych.

Wewnątrz mikrometrycznej wielkości kanalików analizowana próbka krwi jest "rozbijana" tak, by zawarty wewnątrz komórek sarin mógł być dostępny dla enzymów, które uwidaczniają obecność sarinu w próbce krwi. Sama detekcja gazu bojowego oparta jest na metodzie enzymatycznej, gdzie w obecności sarinu w analizowanej próbce następuje zablokowanie poprawnego funkcjonowania enzymu zlokalizowanego w jednym z przedziałów chipa.

Do układu wprowadzany jest barwnik oraz substrat dla zastsowanego enzymu, dobrany w taki sposób, że jego produkt przemiany enzymatycznej modyfikuje właściwości absorpcujne barwnika. Blokada enzymu powoduje pojawienie się charakterystycznej absorpcji, która wynika z obecności barwnika detekcyjnego. Gdy sarin nie jest obecny w badanej próbce enzym wytwarza substajncję, która niszczy dodany barwnik, tym samym nie pojawia się charakterystyczne widmo absorpcyjne.

Dzięki tak prostej metodzie detekcji sarinu możliwe było opracowanie urządzenia, które w łatwy i szybki sposób umożliwia wstępną diagnozę osób poszkodowanych w ataku terrorystycznym. Według naukowców podobne urządzenie można wykorzystać również do analiz wody na obecność różnego rodzaju zanieczyszczeń chemicznych. (PAP)

ostatnia zmiana: 2008-04-24
Komentarze
Polityka Prywatności