Niedawno wszędzie było głośno o anonimowych włamywaczach (lub włamywaczu), którzy zdołali w pewien sposób uzyskać zdjęcia różnych hollywoodzkich celebrytów, w tym takich gwiazd jak Jennifer Lawrence, a następnie rozpowszechnili te materiały w internecie. Według ekspertów z Kaspersky Lab, takie wycieki nie są żadną nowością, jednak ten konkretny incydent wyróżniał się masowym wydźwiękiem medialnym.
Christian Funk, starszy badacz ds. bezpieczeństwa, Kaspersky Lab, przygotował kilka porad, dzięki którym użytkownicy mogą uniknąć potencjalnych problemów związanych z wyciekiem prywatnych danych za pośrednictwem komputerów, urządzeń mobilnych czy usług w chmurze:
1. Stosuj silne hasła, inne dla każdego konta online.
2. Korzystaj z rozwiązań bezpieczeństwa w celu zabezpieczenia swoich urządzeń, ponieważ każde z nich stanowi bramę dostępu do Twoich danych w chmurze.
3. Włącz i stosuj usługi uwierzytelniania dwuskładnikowego, jeżeli tylko istnieje taka możliwość.
4. Zastanów się, które informacje powinny, a które nie powinny być przechowywane w chmurze. Nigdy nie należy powierzać chmurze swoich najbardziej poufnych danych - zarówno tych dotyczących życia prywatnego, jak i zawodowego.
5. Urządzenie mobilne może łatwo zostać zgubione lub skradzione, dlatego należy dopilnować, aby nie były przechowywane na nim żadne poufne dane. Jeśli już muszą tam być, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego szyfrowania.
6. Jeśli zamierzasz przechowywać poufne informacje (w tym zdjęcia i filmy), dokładnie sprawdź, czy Twoje urządzenie nie ma włączonej automatycznej synchronizacji takich danych z chmurą.
7. Zanim udostępnisz swoje prywatne dane lub pozwolisz, aby ktoś zrobił Ci zdjęcie, upewnij się, że urządzenie posiada wystarczające zabezpieczenia, aby można było przechowywać na nim prywatne dane, tak aby nie zostały nieumyślnie upublicznione.
Więcej informacji na temat kwestii bezpieczeństwa związanych z przechowywaniem danych w chmurze znajduje się na oficjalnym blogu Kaspersky Lab - Kaspersky Daily: http://plblog.kaspersky.com/chmura-jak-za-mgla.
Źródło informacji: firma Kaspersky Lab