Straciliśmy dane? Sytuacja nie do pozazdroszczenia - to fakt - ale nie my pierwsi, nie ostatni. Jaki z tego wniosek? Przede wszystkim nie panikujmy. Stres, niestety, często podpowiada nam różne, nieracjonalne scenariusze. Jakich błędnych decyzji powinniśmy się zatem wystrzegać, gdy dane zostały utracone?
Nie da się ukryć, że początkowo nie chcemy dać za wygraną i próbujemy za wszelką cenę zrobić coś, dzięki czemu dostaniemy się jednak do naszych plików. W pierwszej kolejności jest to ponawianie prób odczytania danych - nie liczmy jednak na to, gdy komputer uległ wypadkowi, w którym został zniszczony dysk. Mechaniczne uszkodzenie dysku z całą pewnością spowoduje, że z "mózgiem" naszego komputera nie nawiążemy żadnego kontaktu.
Nasza rada - nie próbuj odczytywać danych z uszkodzonego dysku. Jedyne, co może się stać w przypadku ponawiania takich działań, to znaczne utrudnienie pracy profesjonalisty (do którego i tak komputer będzie musiał trafić). Próby takie mogą spowodować dezorganizację większych obszarów danych, a nawet zablokowanie możliwości ich odzyskania!
Nie polecamy również działań mających na celu defragmentację dysku albo jego czyszczenie itd. Tego rodzaju czynności najprawdopodobniej doprowadzą do ostatecznego zniszczenia danych, które mamy nadzieję odzyskać.
Po trzecie - jeśli wydaje się nam, że zapisanie jakichkolwiek danych na dysku, który sprawia nam problem (czyli z którego chcemy odzyskać utracone wcześniej dane) pomoże nam w tej sytuacji - mylimy się!
Podobnie, nie próbujmy też instalować różnych aplikacji, programów, ponownie instalować systemu. Zapewniamy, że te błędy (niestety - wcale nie tak rzadko popełniane) doprowadzą do niemożności odzyskania utraconych danych.
Niektórzy wykazują się jeszcze większą pomysłowością - przekonani o niezłym stanie swojej wiedzy technicznej, próbują samodzielnie manipulować przy dysku. Jak to się kończy? Oczywiście nieodwracalnym jego zniszczeniem. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, zawsze miejmy na uwadze, że podejmujemy bardzo duże ryzyko!
To tylko niektóre z częściej popełnianych błędów, na które jednak wciąż warto uczulać, bo powodują największe szkody - niszczymy w ten sposób zarówno dysk, jak i zapisane na nim dane.
Z efektami tak "dosadnego" działania nie zawsze mogą sobie później poradzić nawet najlepsi fachowcy. Ślepa wiara w możliwości swoje, albo domorosłych specjalistów, zazwyczaj okazuje się więcej niż nieopłacalna, dlatego zastanówmy się dwa razy, zanim zafundujemy sobie naprawdę poważny problem.
Oczywiście nie wszystkie podejmowane przez nas działania zawsze doprowadzą do nieodwracalnego utracenia danych, np. próby manipulowania plikami, zazwyczaj jedynie skomplikują pracę specjalistom.
Podstawowa kwestia - jeśli nie jesteśmy profesjonalistami w tej dziedzinie - może nie warto marnować czasu i nerwów, i nie powodować jeszcze większego uszczerbku w naszym portfelu, gdy oddamy do serwisu komputer ze "stuningowanym" przez nas niefortunnie dyskiem?
Konsultacja: http://www.datalab.pl/