Aktywność Słońca wreszcie wzrasta

Dział: Kosmos

Na powierzchni Słońca rozwija się całkiem spora grupa plam, a astronomowie przewidują niezbyt efektowne maksimum obecnego cyklu na maj roku 2013 - informuje NASA.

Jeszcze miesiąc temu liczyliśmy kolejne dni bez plam słonecznych na powierzchni naszej dziennej gwiazdy i zastanawialiśmy się jak długo potrwa długie i głębokie minimum aktywności Słońca. Teraz wydaje się, że poprzedni cykl aktywności, a także jego minimum, mamy już za sobą.

Na początku czerwca, na brzegu tarczy słonecznej pojawiła się ładna grupa plam słonecznych, która rośnie w oczach rozbudowując się i powiększając swoją liczebność. Grupa ta należy do nowego 24- go cyklu i uzyskała numer 1019.

Grupa astronomów kierowana przez Douga Bieseckera z NOAA Space Weather Prediction Center i sponsorowana przez NASA przewiduje jednak, że obecny cykl nie będzie efektowny. Eksperci oceniają, że maksimum liczby plam będziemy obserwować w maju 2013 roku, a średnia miesięczna liczba Wolfa osiągnie 90. Dla porównania, w poprzednim maksimum, na przełomie lat 2000-2001 liczba ta sięgnęła 125. Wynik sięgający 90 ma być najniższym od 1928, kiedy to w maksimum cyklu numer 16 miesięczne liczby Wolfa sięgnęły 78.

Niskie maksimum nie oznacza jednak, że Słońce nie zafunduje nam atrakcji i niespodzianek. Uśrednione w całym miesiącu liczby Wolfa mogą być na poziomie 90, ale mogą też zdarzać się dni, w których rozbudowane grupy plam spowodują, że wynik ten dotrze do poziomu 200. Ponadto przykłady z przeszłości pokazują, że nawet niskie maksima potrafią być efektowne. Jedna z największych burz geomagnetycznych na powierzchni naszej dzienniej gwiazdy, którą mieliśmy okazję obserwować w roku 1859, wydarzyła się podczas maksimum, którego rozmiar był porównywalny z tym jakie prognozują obecnie eksperci. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-06-09
Komentarze
Polityka Prywatności