Archeolodzy odkryli w środkowej Grecji pozostałości rolniczej osady sprzed 6500 lat - donosi agencja Associated Press. Odkrycia pozostałości z epoki neolitu dokonano w pobliżu wioski Vassili w regionie Tesalia, w odległości 280 kilometrów na północ od Aten.
Archeolodzy odsłonili na stanowisku ruiny domostw zbudowanych z drewna i surowych cegieł z gliny, a także gliniane garnki, paleniska i kamienne narzędzia.
Urodzajne równiny Tesalii były w starożytności siedzibą pierwszych greckich rolników, a pozostałości ich siedzib są odkrywane od 150 lat.
Według komunikatu wydanego przez ministerstwo kultury Grecji, odkryta osada została zniszczona przez pożar około 6000 lat temu.
Ogień opalił gliniane części domostw utwardzając je, dzięki czemu zachowały się wraz z odciskami drewnianych elementów konstrukcji, między innymi przepiłowanych desek.
Wśród ruin archeolodzy odnaleźli dużą ilość glinianych naczyń, w tym malowane dzbany, a także kamienne siekiery i ździeraki, narzędzia z kości oraz niewielką liczbę posążków z terakoty.
W miejscu położenia prehistorycznej wioski przez kolejne tysiąclecia osady utworzyły niewielki pagórek, na którym naukowcy odnaleźli 15 grobów na niewielkim cmentarzu, pochodzącym z okresu IV-I w. p.n.e.
Jak podaje komunikat, planowane jest przeprowadzenie szczegółowych badań znalezisk pochodzenia organicznego, jak nasiona i pyłki roślin, dla ustalenia warunków środowiska panujących w tym rejonie na początku V tysiąclecia p.n.e. (PAP)