Powstała mapa drogowa dla europejskiej astronomii

Dział: Kosmos

Projekt ASTRONET, który skupia instytucje naukowe zajmujące się astronomią na Starym Kontynencie, przygotował publikację opisującą plan dla europejskich badań kosmosu na najbliższe dekady.

W przygotowaniu astronomicznej "mapy drogowej" brali udział również Polacy.

ASTRONET to powołana w 2005 roku przez Unię Europejską sieć, której celem jest stworzenie infrastruktury dla rozwoju szeroko rozumianej astronomii w Europie. W pracach sieci biorą udział narodowe i międzynarodowe instytucje naukowe zajmujące się astronomią w krajach Unii Europejskiej oraz w państwach z nią stowarzyszonych. Kontraktorami ASTRONET są placówki badawcze m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Holandii. Reprezentantem Polski w projekcie jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

"Mapa drogowa infrastruktury ASTRONET" (ang. "The ASTRONET Infrastructure Roadmap") przedstawia zadania stojące przed europejską astronomią i prezentuje plany instytucji naukowych zajmujących się tą dziedziną na Starym Kontynencie. Opisane projekty dotyczą pięciu obszarów, którymi podczas dotychczasowych prac sieci zajmowały się panele naukowców - astrofizyki, obserwacji optycznych i radioastronomii, badań laboratoryjnych i misji kosmicznych w Układzie Słonecznym, narzędzi informatycznych i sieciowych oraz edukacji i popularyzacji.

Finalna wersja dokumentu to efekt decyzji podjętych na sympozjum ASTRONET, które odbyło się w czerwcu bieżącego roku w Liverpoolu, w Wielkiej Brytanii. W spotkaniu wzięło udział 350 astronomów ze wszystkich krajów Europy oraz przedstawiciele instytucji naukowych spoza Starego Kontynentu.

Na konferencji w Liverpoolu Polskę reprezentowała dr Maria Błęcka z Centrum Badań Kosmicznych PAN, prof. Janusz Ziółkowski z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, prof. Stanisław Zoła z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego i Maciej Zapior, doktorant z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. W spotkaniu wziął udział również Jan Pomierny, kierownik zespołu Polskiego Portalu Astronomicznego - Astronomia.pl.(PAP)

ostatnia zmiana: 2008-12-08
Komentarze
Polityka Prywatności