W piątek, 5 grudnia zakończyła się kolejna kampania poszukiwania asteroid, w której brali udział uczniowie z polskich szkół.
Zadaniem młodych obserwatorów było odnajdywanie nieznanych dotąd małych obiektów Układu Słonecznego oraz potwierdzanie orbit tych asteroid, które zostały już odkryte. Taka weryfikacja umożliwia ustalenie, czy badane obiekty mogą być w przyszłości groźne dla Ziemi - w Układzie Słonecznym jest bowiem bardzo wiele planetoid, które potencjalnie mogą uderzyć w powierzchnię naszej planety.
Podczas dwumiesięcznej kampanii Polakom udało się zdjąć z listy "killerów" trzy obiekty: UZ94 2008, WL61 2008 (Jacyszyn, Będkowski, Dziedzic, Zaborowski z XIII LO w Szczecinie) i TD2 2008 (Pietrzak, Pawłowski, Buczyński z ZS nr 10 w Toruniu). Ponadto uczniowie polskich szkół odkryli siedem asteroid - K08SM6T, K08SK9B, K08W93W (Jacyszyn, Będkowski, Dziedzic, Zaborowski), K08UO0J, K08U00K (Majszak, Waczyńska), K08U99Q (Lisiewicz, Palma, Porębski) i K08W93Y (Błaszkiewicz, Orłowska, Orłowska, Orszt).
Dane nowoodkrytych obiektów trafią wkrótce do mieszczącego się na Harwardzie Minor Planet Center. Ośrodek ten gromadzi dane o małych ciałach Układu Słonecznego dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej i NASA.
Szkoły uczestniczą w kampaniach IASC i NEO Confirmation Campaign w ramach programu EU-HOU, który w Polsce jest koordynowany przez dr hab. Lecha Mankiewicza, dyrektora Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.
W projekcie tym udostępniane są nowoczesne narzędzia dydaktyczne wspomagające nauczanie przedmiotów ścisłych - na przykład program webkamerkowych obserwacji astronomicznych czy program wykorzystujący zdalnie sterowane teleskopy i radioteleskopy.(PAP)