Grób wojownika sprzed ponad 3500 lat odkryto w Iranie

Dział: Archeologia

Zespół archeologów odkrył na zagrożonym zalaniem stanowisku koło zapory Khoda-Afarin miejsce pochówku wojownika Kurganów sprzed ponad 3500 lat - donosi serwis internetowy Circle of Ancient Iranian Studies.

Odkrycia dokonano na stanowisku z epoki brązu na terenach zalewowych zapory w prowincji Azerbejdżan Wschodni w północno- zachodnim Iranie.

Jak poinformował Mohammad-Hassan Fazeli Nashli z Centrum Badań Archeologicznych Iranu, naukowcy odkryli miejsce pochówku wojownika Kurganów, a w nim starożytną broń, naczynia ceramiczne, artefakty z brązu oraz posążek przedstawiający byka.

Kurganowie byli ludem pochodzenia indoeuropejskiego, który żył od V do III tysiąclecia p.n.e. na terenach północnej Europy. Jego część przywędrowała na tereny północno-zachodniego Iranu, gdzie żyła w końcowym okresie epoki brązu w Iranie, od około 2000 r. p.n.e. do 1500 r. p.n.e.

Wśród znalezisk na stanowisku znajdują się szare ceramiczne talerze, ozdobione geometrycznymi wzorami, oraz elementy uzbrojenia, jak sztylet, miecz i szpikulec w rodzaju bagnetu.

Odkryty grób ma wymiary 6 na 1,5 metra i został zbudowany z osadów mułowych i kamieni, z których większe znajdują się u podstawy grobu, a mniejsze wykorzystano w górnej jego części.

Odkryty grób jest jednym z dziewięciu miejsc pochówku Kurganów, odkrytych ostatnio w okolicy. (PAP)


ostatnia zmiana: 2008-12-18
Komentarze
Polityka Prywatności