Ocalone inwentarze dawnego "Prussia -Muzeum"

Dział: Archeologia

Ocalałe z pożogi wojennej archeologiczne księgi inwentarzowe muzeum królewieckiego prezentowane są na wystawie Ocalone inwentarze dawnego "Prussia -Muzeum" w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

Zostały one odkopane w ruinach południowego skrzydła zamku w 1967 lub 1968 r. i trafiły do ówczesnego miejskiego muzeum krajoznawczego. Dziś jest to Muzeum Historyczno-Artystyczne w Kaliningradzie. Z biegiem lat ich stan zachowania znacznie się pogorszył i niezbędna była fachowa konserwacja. Z inicjatywy polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2007 r. konserwację przeprowadzili fachowcy z Archiwum Państwowego w Olsztynie.

Zniszczone przez drobnoustroje, grzyby i wilgoć karty inwentarzy poddano dezynfekcji, oczyszczaniu i uzupełnianiu ubytków. Uporządkowano je i odtwarzano pierwotną kolejność. Archeolodzy uzyskali doskonały materiał źródłowy - ponad 1500 kart, na których zainwentaryzowano zabytki z dawnych Prus Wschodnich, przede wszystkim terenu dzisiejszych Mazur, ale także Obwodu Kalininradzkiego i regionu Kłajpedy.

Prussia - Museum zostało założone około połowy XIX w. w Królewcu (dawniej K÷nigsberg, obecnie Kaliningrad w Rosji). Do czasów II wojny światowej w Królewcu zgromadzono jedną z największych kolekcji muzealnych Europy środkowej. Obejmowała ona zabytki archeologiczne i etnograficzne, dzieła sztuki, kolekcję militariów i bursztynów. W 1944 r. zamek królewiecki, gdzie znajdowało się muzeum, poważnie ucierpiał podczas nalotu alianckiego. Część zbiorów i dokumentacji muzealnej uległa zniszczeniu, część ewakuowano. Przez wiele lat po wojnie los wywiezionych dokumentów był nieznany. Zmiany polityczne w Europie w latach 90-tych ubiegłego stulecia sprawiły, że coraz więcej informacji o ocalonych zabytkach i dokumentacji Prussia - Museum zaczęło docierać do naukowców.

Wystawa Ocalone inwentarze dawnego "Prussia -Muzeum"była już prezentowana w Olsztynie, w Kaliningradzie i Rapperswil w Szwajcarii. Ekspozycja czynna jest od 10 grudnia 2008 r. do 1 lutego 2009 r.(PAP)

ostatnia zmiana: 2008-12-23
Komentarze
Polityka Prywatności