Ostatnie badania potwierdziły, że w Południowej Afryce natrafiono na najstarsze ślady zamieszkiwania jaskini przez przodków człowieka - informuje serwis naukowy "ScienceDaily".
Sama jaskinia odkryta została przypadkiem w latach 40., przez lokalnego farmera. Od tego czasu prowadzone w niej były sporadyczne prace archeologiczne. Poważna kampania wykopaliskowa została podjęta dopiero w latach 1978-1993 przez Petera Beaumonta.
Dzięki tym badaniom dokopano się do najniższej warstwy, w której odkryto niewielką liczbę drobnych narzędzi kamiennych. Naukowcy nie byli pewni dokładnego datowania znalezisk. Dopiero badania przeprowadzone przez Chazana i Horwitz pozwoliły stwierdzić, że narzędzia pochodzą sprzed dwóch mln lat.
Jest to zatem najstarszy dowód zamieszkiwania jaskini przez przodków człowieka.
Jak podkreślają badacze, dwa miliony lat temu w Afryce było wiele gatunków hominidów. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem na mieszkańca jaskini i twórcę narzędzi jest Homo habilis.
Homo habilis, co znaczy "człowiek zręczny", jest w linii prostej praprzodkiem Homo sapiens. Nadano mu taką nazwę, ponieważ uznano go za twórcę narzędzi kamiennych znalezionych w złożach sprzed 1,8 mln lat.(PAP)