Świat nauki (archiwalne artykuły)

Dziesięć nowych stanowisk ze sztuką naskalną przebadali w grudniu w egipskiej oazie Dachla polscy archeolodzy pod kierownictwem prof. Michała Kobusiewicza z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
Fragmenty świecznika, ceramikę oraz inne zabytki - głównie z czasów bizantyjskich (XI-XIII w.) - znaleźli polscy archeolodzy badający południowe części Morza Czarnego. Wyprawa do trzech niewielkich zatok między miejscowościami Partenit i Ałupka odbyła się we wrześniu 2008 r. w ramach polsko-ukraińskiego projektu.
Badania archeologiczne ostatnich lat pokazały, że w pierwszej połowie III. tys. p.n.e. obok faraońskiego Egiptu i sumeryjskich miast południowej Mezopotamii jednym z najważniejszych, a dotychczas najsłabiej poznanych, centrów rozwoju cywilizacji miejskiej na Bliskim Wschodzie była północna część Mezopotamii.
Egipscy archeolodzy odnaleźli pozostałości królewskiej mumii sprzed około 4300 lat, prawdopodobnie będącej szczątkami matki faraona Tetiego - donosi serwis internetowy Yahoo News.
Prace archeologiczne prowadzone na stanowisku w południowej Bułgarii doprowadziły do odkrycia śladów starożytnej cywilizacji - donosi serwis internetowy FOCUS Information Agency.
Zespół hiszpańskich archeologów odkrył w środkowym Egipcie starożytne pozostałości sprzed ponad 4000 lat - donosi serwis internetowy Egypt State Information Service.
Pozostałości osady należącej do przedstawicieli kultury wielbarskiej (I – V w. n.e.) identyfikowanej przez niektórych archeologów z Gotami, skupiska krzemieni z okresu neolitu i fortyfikacje sprzed 65 lat odnaleźli archeolodzy podczas ostatniego sezonu badań na stanowisku archeologicznym w Gościkowie (gm. Świebodzin) na trasie planowanej drogi ekspresowej S3.
Badania archeologiczne w Ptolemais w Libii, jednym z najważniejszych miast starożytnych położonych w prowincji Cyrenajka u wybrzeży Morza Śródziemnego polscy archeolodzy rozpoczęli późną jesienią 2001 r.
W tym roku zakończył się ósmy już sezon prac wykopaliskowch polskich archeologów na neolitycznym tellu w Turcji. Tym razem skupiono się na badania wyjątkowego grobowca ze schyłku okresu neolitu i początku chalkolitu.
Argentyńscy archeolodzy odkryli pozostałości słynnej kawiarni Cafe de Hansen, która działała w Buenos Aires na przełomie XIX i XX wieku. Źródła historyczne wymieniają ją jako jedną z kolebek tanga.
W tegorocznej polskiej ekspedycji do 4-ej katarakty Nilu w Sudanie wezmą udział specjaliści z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Instytutu Archeologii UJ, Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i Fundacji Biblioteka Ekologiczna w Poznaniu.
Archeolodzy odkryli w Syrii kamienny sarkofag z czasów rzymskich, posiadający bogato rzeźbione boki - donosi agencja United Press International.
Archeolodzy odnaleźli w Jerozolimie skarb złotych monet z okresu bizantyjskiego - donosi serwis internetowy Star Tribune.
Egipscy archeolodzy odkryli na południe od Kairu dwa grobowce sprzed 4300 lat, które mogą należeć do niezbadanego dotąd cmentarzyska. Odkryte w Sakkarze grobowce należą do dworzan faraona Unasa. Iya Maat zarządzał kamieniołomami, z których pochodził budulec dla piramid, zaś Thanah była śpiewaczką - w grobowcu jest jej wizerunek z kwiatem lotosu.
Ostatnie badania potwierdziły, że w Południowej Afryce natrafiono na najstarsze ślady zamieszkiwania jaskini przez przodków człowieka - informuje serwis naukowy "ScienceDaily".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności