Archeologiczne niespodzianki z Gościkowa

Dział: Archeologia

Pozostałości osady należącej do przedstawicieli kultury wielbarskiej (I – V w. n.e.) identyfikowanej przez niektórych archeologów z Gotami, skupiska krzemieni z okresu neolitu i fortyfikacje sprzed 65 lat odnaleźli archeolodzy podczas ostatniego sezonu badań na stanowisku archeologicznym w Gościkowie (gm. Świebodzin) na trasie planowanej drogi ekspresowej S3.

To dzięki ratowniczym badaniom, które trwają od ostatniej dekady archeolodzy zmienili swoje poglądy dotyczące rozprzestrzenienia kultury wielbarskiej. "Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, iż osadnictwo tej kultury nie występuje aż tak bardzo na zachód. Znane były tylko pojedyncze stanowiska. W ostatnich latach okolice Świebodzina były miejscem licznych prac wykopaliskowych związanych z budową autostrady A2 oraz drogi ekspresowej S3. W trakcie wykopalisk okazało się, że osadnictwo kultury wielbarskiej jest dość intensywne na tym obszarze. Rozpoznano nowe stanowiska m.in. w Wilenku, Myszęcinie czy Jordanowie. Do tej listy należy dopisać Gościkowo" – wyjaśnia Michał Sip z fundacji Patrimonium, kierujący badaniami w Gościkowie.

Podczas prac archeologicznych odkryto system transzei, które wchodzą w skład tzw. Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU). Niemcy rozpoczęli jego budowę w latach 30. XX wieku celem zabezpieczenia granicy. Jednak w 1938 z rozkazu Adolfa Hitlera zaniechano rozbudowy.

"Odkryte przez nas transzeje położone są na wzniesieniu. Było to z pewnością odpowiednie miejsce do prowadzenia obserwacji i ewentualnego ostrzału" – mówi Sip. Transzeje z Gościkowa są położone równolegle względem siebie w odległości ok. 30 m na osi północ – południe.

Archeolodzy odkryli również pozostałości nowożytnego budynku datowanego przełom XIX/XX wieku. Najprawdopodobniej są to ruiny cegielni. Przebadano w sumie 3 hektary powierzchni. "Łącznie, w trakcie dwóch sezonów badawczych zarejestrowano 10 426 fragmentów ceramiki, 454 zabytki krzemienne, 7137 kości. Najbardziej ciekawe wnioski będzie można przedstawić, gdy zakończone zostaną analizy specjalistyczne pozyskanego materiału – kończy Sip.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-01-20
Komentarze
Polityka Prywatności