Ślady starożytnej cywilizacji odkryte w Bułgarii

Dział: Archeologia

Prace archeologiczne prowadzone na stanowisku w południowej Bułgarii doprowadziły do odkrycia śladów starożytnej cywilizacji - donosi serwis internetowy FOCUS Information Agency.

Odkrycia dokonano na stanowisku w wiosce Junacite w okręgu Pazardżik w południowej części kraju, gdzie nad brzegiem rzeki Maricy znajduje się prehistoryczny grobowiec badany przez archeologów od kilku lat.

Jak poinformowała Stoilka Ignatowa, kierująca pracami zespołu archeologów z Bułgarii i Grecji, w ostatnim sezonie naukowcy badali w grobowcu warstwy pochodzące z okresu przełomu neolitu i epoki brązu.

Po odkryciu szkieletu młodej kobiety naukowcy odnaleźli pozostałości fortyfikacji otaczających starożytną osadę, w tym dużego muru o szerokości 5 metrów.

Według S. Ignatowej, odkryty masywny mur - w przeciwieństwie do innych znalezisk z tego okresu - nie był budowlą tymczasową i trwał aż do końca istnienia osady, który nastąpił w V w. p.n.e., prawdopodobnie w wyniku wrogiego ataku.

W odległości około 350 metrów od badanego grobowca archeolodzy odnaleźli pozostałości kolejnej osady, co ich zdaniem daje podstawy do poglądu, że okolicę zamieszkiwała społeczność, która mogła utworzyć pierwotną formę państwowości - tzw. protopolis.

Zdaniem S. Ignatowej, o wysokim stopniu rozwoju społeczności zamieszkującej rejon badań w okresie przełomu neolitu i epoki brązu świadczy też obecność odnalezionych znaków, mogących być formą pierwotnego pisma.

Archeolodzy będą kontynuować wykopaliska na stanowisku i oczekują kolejnych ważnych znalezisk. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-01-22
Komentarze
Polityka Prywatności