W czerwcu międzynarodowy kongres alergologiczny po raz pierwszy w Polsce

Dział: Archeologia

XXVIII Kongres Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej (EAACI) odbędzie się po raz pierwszy w Polsce - poinformowali organizatorzy na konferencji prasowej w stolicy.

Hasło czerwcowego spotkania w Warszawie to "Alergia i astma bez granic". Tegoroczny kongres EAACI odbędzie się w dniach 6-10 czerwca w Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki. "Chcemy w ten sposób podkreślić nie tylko to, że choroby alergiczne nie znają granic i występują we wszystkich krajach świata, ale też, że dotyczą wielu narządów organizmu i dlatego pacjenci z alergiami powinni być pod wszechstronną opieką medyczną - przekraczającą granice specjalności lekarskich" - wyjaśnił hasło imprezy prof. Marek Kowalski z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przewodniczący Kongresu EAACI 2009.

Zaznaczył, że po raz pierwszy w historii kongres EAACI - według alergologów jest to jedno z największych wydarzeń w tej dziedzinie - odbędzie się nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo- Wschodniej. Według niego, najważniejszym kryterium, które zadecydowało o wyborze Warszawy, było "uznanie dla szybkiego rozwoju Polski po wstąpieniu do Unii Europejskiej oraz dla osiągnięć polskich alergologów".

Prof. Kowalski podkreślił, że alergie są uważane za jedną z głównych epidemii XXI wieku. "Szacuje się, że w Europie cierpi na nie co czwarta osoba i co trzecie dziecko" - przypomniał. Według alergologa, statystyki w Polsce, zwłaszcza w dużych miastach, są bardzo zbliżone do Europy Zachodniej - z najnowszych badań wynika, że w Łodzi czy Warszawie liczba dzieci z alergiami dochodzi nawet do 40 proc.

Alergie są schorzeniami przewlekłymi i w większości nieuleczalnym, ale obecnie 95 proc. cierpiących na nie pacjentów może prowadzić normalne życie. Jest to możliwe, dzięki rozwojowi wiedzy naukowej i medycznej, która pozwala skutecznie leczyć alergie. Warunkiem tego - zaznaczył prof. Kowalski - jest jednak wczesne rozpoznanie choroby.

Jak podkreślił na konferencji prezydent EAACI (European Academy of Allergy and Clinical Immunology) Ian Loetvall ze Szwecji, trzeba nieustannie szukać nowych sposobów leczenia i diagnozowania tych schorzeń. "Aby utrzymać tempo rozwoju nowych metod, naukowcy i lekarze różnych specjalności muszą dzielić się ze sobą doświadczeniami i wiedzą. Temu właśnie służą kongresy alergologiczne, m.in. te organizowane przez EAACI" - wyjaśnił.

Organizatorzy szacują, że na kongres może przyjechać nawet 5 tys. uczestników z kilkudziesięciu krajów świata - lekarzy różnych specjalności (alergologów, dermatologów, pulmonologów, laryngologów, pediatrów i innych) oraz pielęgniarki alergologiczne, które podczas kongresu będą mieć swój II Europejski Zjazd. Zaplanowano ponad 150 sesji naukowych i 400 wykładów, z których wiele zostanie wygłoszonych przez międzynarodowe sławy w dziedzinie alergologii.

Wśród najważniejszych tematów, które będą poruszane w czasie kongresu, prof. Kowalski wymienił m.in. wpływ genów i środowiska na alergie; nowe koncepcje na temat prewencji alergii i astmy; najnowocześniejsze metody ich leczenia, np. wykorzystanie w tym celu nanotechnologii.

Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent Lech Kaczyński, a przewodniczącą Komitetu Honorowego została prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. (PAP)

ostatnia zmiana: 2009-02-16
Komentarze
Polityka Prywatności