Malowidła naścienne sprzed ponad 2000 lat z zachowanymi kolorami zostały odkryte w grobowcu z czasów Dynastii Han w Chinach - donosi serwis internetowy China Central TV.
Tuż obok słynnych piramid w Gizie archeolodzy znaleźli posąg, którego wiek oszacowano na 4 tysiące lat - poinformowały we wtorek egipskie władze, zajmujące się opieką nad zabytkami.
Naukowcy odkryli pierwotną fasadę Wielkiej Piramidy na terenie pozostałości Uxmal - miasta Majów w Meksyku - donosi serwis internetowy Instituto National de Antropologia e Historia.
Piąta Środkowoeuropejska Konferencja Egiptologów. Egipt 2009: Perspektywy badań (Fifth Central European Conference of Egyptologists. Egypt 2009: Perspectives of Research) odbędzie się w dniach 22-24 czerwca w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.
Egipscy archeolodzy odnaleźli około 30 mumii i co najmniej jeden nienaruszony wapienny sarkofag w komnacie grobowej sprzed 4300 lat - poinformowały w poniedziałek władze Egiptu.
Repliki znalezisk archeologicznych pochodzące z unikalnego, monumentalnego grobowca Pierwszego Cesarza dynastii Qin - Qin Shi Huang Di można oglądać na wystawie "Chińska armia terakotowa cesarza Qin", która prezentowana jest w Muzeum Chełmskim w Chełmie.
XXVIII Kongres Europejskiej Akademii Alergii i Immunologii Klinicznej (EAACI) odbędzie się po raz pierwszy w Polsce - poinformowali organizatorzy na konferencji prasowej w stolicy.
Ponad 200 inskrypcji hieratycznych wykonanych w czasie budowy słynnej tarasowej świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie odkryli polscy archeolodzy.
Od 2006 roku trwają ratownicze badania archeologiczne na terenie wsi Obłaczkowo usytuowanej na trasie między Wrześnią a Miłosławiem. Przez tysiąclecia było to idealne miejsce dla osadnictwa - badacze znajdują tu pozostałości konstrukcji mieszkalnych datowanych od neolitu po późne średniowiecze.
Początki państwowości Polski nierozerwalnie wiążą się z wprowadzeniem na nasze tereny architektury murowanej. O tym, że wybór kamiennego budulca był pod wieloma względami nieprzypadkowy, przekonywał prof. Janusz Skoczylas z Instytutu Geologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu podczas wykładu "Kamień na Szlaku Piastowskim" w poznańskim Muzeum Archeologicznym.
Archeolodzy odkryli w Malezji prehistoryczne kamienne narzędzia, które mogą pochodzić nawet sprzed około 1,8 mln lat - donosi agencja Associated Press.
Trzy mozaiki figuralne, jedną przedstawiającą skrzydlatą Nike (Wiktorię), drugą ukazującą Dionizosa odkrywającego śpiącą Ariadnę oraz trzecią - niezachowaną odsłonili archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w Ptolemais na terenie Cyrenajki w dzisiejszej Libii.
Rosyjscy archeolodzy odnaleźli w Moskwie skarb złożony z monet, biżuterii i artefaktów, z których wiele pochodzi z XII wieku - donosi serwis internetowy Russia-InfoCentre.
Podczas zakończonego kolejnego sezonu wykopalisk w pozostałościach starożytnego Spalonego Miasta w Iranie archeolodzy odkryli 52 ludzkie szkielety - donosi serwis internetowy Tehran Times.
Zespół naukowców prowadzący wykopaliska w Jerozolimie odkrył wykonaną po mistrzowsku głowę marmurowego posągu pochodzącego prawdopodobnie z II wieku - donosi serwis internetowy Haaretz.