Projekt "Dzień dobry, nazywam się Galileusz..."

Dział: Kosmos

W ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 naukowcy z japońskiego Narodowego Obserwatorium Astronomicznego w Tokio i polskiego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz programu edukacyjnego EU-HOU przygotowali zestaw ćwiczeń, dzięki którym każdy będzie mógł powtórzyć obserwacje Galileusza.

400 lat temu Galileusz, jako pierwszy zastosował metodę doświadczalną w badaniu zjawisk przyrody, dzięki czemu jest dzisiaj często nazywany ojcem współczesnej nauki. Włoski fizyki, astronom i filozof wykonał między innymi szereg obserwacji, przy których posłużył się prostą lunetą, co zapoczątkowało epokę badania Wszechświata przy użyciu instrumentów optycznych.

Galileusz wykonał obserwacje między innymi Księżyca, Wenus, Jowisza, Saturna i Wielkiej Mgławicy w Andromedzie. Dzięki ćwiczeniom proponowanym w ramach projektu "Dzień dobry, nazywam się Galileusz..." każdy kto dysponuje prostym sprzętem optycznym lub dostępem do internetu może dokładnie powtórzyć obserwacje twórcy podstaw nowożytnej fizyki i astronomii.

Profesor Hidehiro Agata z japońskiego Narodowego Obserwatorium Astronomicznego w Tokio oraz dr Waldemar Ogłoza i Aneta Wiśniewska z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przygotowali specjalne karty, dzięki którym można zapoznać się z opisami i szkicami Galileusza oraz instrukcjami i wyjaśnieniami dotyczącymi poszczególnych zjawisk. Na kartach znajduje się również miejsce na własne rysunki i zapiski przedstawiające wyniki obserwacji.

Wszystkie materiały dostępne są w języku polskim i są bezpłatne. Karty można pobrać ze strony http://www.pl.euhou.net/index.php?option=com_content&task=view&id=191&Itemid=13. Każda osoba, która powtórzy odkrycia Galileusza i wyśle swoje szkice na podany w instrukcji adres, otrzyma certyfikat potwierdzający odział w projekcie, a wśród autorów najlepszych prac zostaną wylosowane mapy nieba i książki oraz teleskop.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-03-19
Komentarze
Polityka Prywatności