Świat nauki (archiwalne artykuły)

Sekcja Młodych Polskiego Towarzystwa Fizycznego i Koło Naukowe Fizyków Uniwersytetu Śląskiego zapraszają studentów i doktorantów oraz wszystkich innych zainteresowanych na VIII Ogólnopolską Konferencję Kół Naukowych Fizyków "Piknik Naukowy 2009". Spotkanie odbędzie się w dniach 23- 26 kwietnia 2009 roku w Brennej.
Zanieczyszczenie powietrza powoduje śmierć 2 mln osób rocznie - poinformowała w opublikowanym raporcie oenzetowska Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO).
Pszczoły i mrówki świetnie współpracują w grupie. Są nawet w stanie oddać życie, jeśli jest to pożyteczne dla dobra wspólnego społeczności - informuje pismo "Journal of Evolutionary Biology".
Dla upamiętnienia tzw. Akcji Nubijskiej w Asuanie w dniach 21-24 marca odbędzie się konferencja "Dolna Nubia: Powrót do wspomnień z przeszłości, budowanie perspektyw na przyszłość".
Wystawę o Polakach i polskich śladach w historii Berlina można oglądać w dwóch muzeach niemieckiej stolicy.
Populacja ryb zamieszkujących karaibskie rafy koralowe w ciągu ostatnich dziesięciu lat zmniejszyła się o około połowę, w związku z kurczeniem się raf - informuje pismo "Current Biology".
Papież Benedykt XVI postanowił zabrać do Watykanu żółwia, którego dostał w piątek od Pigmejów podczas spotkania z przedstawicielami ich plemienia na terenie nuncjatury w Kamerunie - poinformował rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.
W Macedonii rozpoczął się program systematycznych prac wykopaliskowych na terenie starożytnego miasta Herakleja Lynkestis. Projekt finansuje rząd - donosi serwis internetowy Macedonia Online.
Odkryto nowy gatunek dinozaura z niezwykle długą szyją. Gatunek należy do rodzaju stegozaurów - informują naukowcy w piśmie "Proceedings of the Royal Society B".
80 lat temu, 20 marca 1929 r. Sejm uchwalił wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu ministra skarbu Gabriela Czechowicza. Zarzuty dotyczyły m.in. przekazania z budżetu państwa do dyspozycji premiera (J. Piłsudskiego) 8 mln zł, które przeznaczono na akcję wyborczą BBWR.
Fizycy z Uniwersytetu w Białymstoku jako pierwsi w północno-wschodniej Polsce będą kształcić studentów w nowej specjalności: fizyka medyczna. Pomogą im w tym lekarze z Białostockiego Centrum Onkologii (BCO).
Światowe zapotrzebowanie na wodę rośnie, podczas gdy dostęp do wody pitnej i kanalizacji nadal pozostaje niedostateczny w dużej części rozwijającego się świata - ocenia ONZ, wzywając do lepszego zarządzania, aby zaradzić niedoborom wody.
Żur na zakwasie, barszcz i zielona bryjka dominowały w jadłospisie plemion zachodniosłowiańskich zamieszkujących w VIII-X w. obszar Kotliny Chodelskiej - ustalili naukowcy z Katedry i Zakładu Bromatologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 naukowcy z japońskiego Narodowego Obserwatorium Astronomicznego w Tokio i polskiego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz programu edukacyjnego EU-HOU przygotowali zestaw ćwiczeń, dzięki którym każdy będzie mógł powtórzyć obserwacje Galileusza.
W północnej Kenii odkryto ślady stóp pozostawione półtora miliona lat temu przez przodków człowieka współczesnego. Okazuje się, że chodzili oni podobnie jak my - informują naukowcy w najnowszym numerze tygodnika "Science".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności