W Chinach podjęto decyzję o wydobyciu wraku XVI-wiecznego statku handlowego, który zatonął wraz z ładunkiem porcelany w Morzu Południowochińskim - donosi serwis internetowy China Daily.
Pozostałości statku handlowego o długości około 10 metrów z czasów Dynastii Ming (panującej w latach1368-1644) zostały odnalezione w 2007 roku na dnie Morza Południowochińskiego, w odległości 5,6 mil morskich (ok. 10 kilometrów) od portu Szantou w prowincji Guangdong w południowych Chinach.
Po odkryciu wraku archeolodzy wydobyli około 200 sztuk wyrobów z porcelany, będących niewielką częścią przewożonego ładunku, który składał się szacunkowo z 10 tysięcy sztuk chińskiej porcelany.
Wśród znalezisk większość stanowią wyroby z czasów panowania cesarza Wanli (1573-1620 r.) z Dynastii Ming, ale najstarsze przewożone naczynia pochodzą z czasów panowania Dynastii Song (960- 1279 r.).
Jak poinformował Cui Yong, archeolog z Instytutu Archeologii i Zabytków Prowincji Guangdong, większość wydobytych dotąd z wraku wyrobów z porcelany została wyprodukowana w lokalnych manufakturach regionu.
Wydobycie wraku statku i jego ładunku pozwoli naukowcom rozwinąć wiedzę o XVI-wiecznym handlu i transporcie morskim w Chinach.
Chińscy archeolodzy w 2007 roku wydobyli z dna morskiego w okolicach portu Yangjiang w prowincji Guangdong wrak statku z XIII wieku, przewożącego cenne towary handlowe, który został umieszczony w lokalnym muzeum w specjalnie do tego wybudowanym krytym basenie ze szkła, wypełnionym morską wodą dla utrzymania warunków, w jakich wrak znajdował się przez kilkaset lat. (PAP)