Cień Epimeteusza na pierścieniach Saturna

Dział: Kosmos

Cień rzucany przez księżyc Saturna - Epimeteusz na pierścienie planety można obejrzeć na filmie zarejestrowanym przez sondę Cassini, która od 1997 roku bada system Saturna. Zjawisko jest konsekwencją ruchu planety wokół Słońca.

Film został wykonany w świetle widzialnym 16 stycznia 2009 roku podczas przelotu sondy Cassini w odległości 945 tys. km od Saturna. Rozdzielczość fotografii, z których powstał później film, to 5 km na piksel. Film można obejrzeć w internetowym serwisie NASA pod adresem http://www.nasa.gov/mov/320927main_pia11651-full- movie.mov.

Podczas jednego pełnego obrotu Saturna wokół Słońca, który trwa ponad 29 ziemskich lat, zmienia się kąt pod jakim gwiazda jest widoczna z planety. Innymi słowy, zmienia się kąt pod jakim promienie słonecznie są ustawione do równika gazowego olbrzyma.

W efekcie zmienia się kształt cienia, jaki naturalne satelity Saturna rzucają na przykład na jego olbrzymie pierścienie. To właśnie zjawisko udało się zarejestrować sondzie Cassini. Obserwowany księżyc to Epimeteusz.

Program Cassini-Huygens jest efektem współpracy NASA, ESA i Włoskiej Agencji Kosmicznej ASI. Celem trwające od 1997 roku misji jest badanie całego układu Saturna, drugiej pod względem wielkości planety Układu Słonecznego. W budowie lądownika Huygens, którego zadaniem było lądowanie na największym księżycu Satura - Tytanie, brali również udział polscy naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-04-15
Komentarze
Polityka Prywatności