Cień rzucany przez księżyc Saturna - Epimeteusz na pierścienie planety można obejrzeć na filmie zarejestrowanym przez sondę Cassini, która od 1997 roku bada system Saturna. Zjawisko jest konsekwencją ruchu planety wokół Słońca.
Podczas jednego pełnego obrotu Saturna wokół Słońca, który trwa ponad 29 ziemskich lat, zmienia się kąt pod jakim gwiazda jest widoczna z planety. Innymi słowy, zmienia się kąt pod jakim promienie słonecznie są ustawione do równika gazowego olbrzyma.
W efekcie zmienia się kształt cienia, jaki naturalne satelity Saturna rzucają na przykład na jego olbrzymie pierścienie. To właśnie zjawisko udało się zarejestrować sondzie Cassini. Obserwowany księżyc to Epimeteusz.
Program Cassini-Huygens jest efektem współpracy NASA, ESA i Włoskiej Agencji Kosmicznej ASI. Celem trwające od 1997 roku misji jest badanie całego układu Saturna, drugiej pod względem wielkości planety Układu Słonecznego. W budowie lądownika Huygens, którego zadaniem było lądowanie na największym księżycu Satura - Tytanie, brali również udział polscy naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.(PAP)