Kolejne obiekty muru obronnego XVI-wiecznej twierdzy w Zamościu (Lubelskie) odkryli archeolodzy. Tym razem pod zwałami ziemi natrafiono na część bastionu pierwszego.
Władze miasta po informacjach o znalezisku podjęło starania o odzyskanie terenu, bowiem część działki, na której znajdują się odkryte elementy forteczne miasta, obecnie należy do jednego z kościołów - dodał Garbula.
Równolegle są prowadzone badania bastionu drugiego twierdzy; obiekt znajduje się w niedalekim sąsiedztwie poprzedniego znaleziska. W miejscu prac obecnie archeolodzy zlokalizowali mur barku wschodniego tego bastionu.
Twierdza Zamość była budowana i umacniana od 1580 roku; przestała istnieć po 250 latach, kiedy to ukazem carskim zdecydowano o jej likwidacji i wysadzono większość umocnień.
W lutym w Zamościu archeolodzy natrafili w innej części miasta na szczątki Furty Janowickiej - służyła ona jako czasowe wyjście z twierdzy po tym, jak w 1588 roku hetman Jan Zamoyski zadecydował o zamurowaniu Starej Bramy Lubelskiej.
Prace archeologiczne, jakie są prowadzone w Zamościu, to etap przygotowawczy do realizacji projektu "Zamość - miasto UNESCO, Pomnik Historii RP produktem turystycznym polskiej gospodarki". Miasto stara się o pozyskanie 66 mln złotych z funduszy unijnych na ten cel.(PAP)