Archeolodzy odkryli kolejne obiekty twierdzy w Zamościu

Dział: Archeologia

Kolejne obiekty muru obronnego XVI-wiecznej twierdzy w Zamościu (Lubelskie) odkryli archeolodzy. Tym razem pod zwałami ziemi natrafiono na część bastionu pierwszego.

W ziemi zachowała się kazamata, redan - wejście do bastionu i część murów pierwszego poziomu budowli - tzw. trawersu defensywnego z miejscami dla strzelców. "Archeolodzy przystępując do prac archeologicznych wiedzieli, że ziemia w części południowej miasta może skrywać elementy muru obronnego, wskazywały na to mapy będące w posiadaniu miasta" - powiedział rzecznik zamojskiego magistratu, Karol Garbula.

Stan znaleziska, zwłaszcza najniżej położonej kazamaty jest dobry, pomieszczenie z murami i sklepieniem zachowało się w całości. Wyższe części bastionu pierwszego są w stanie szczątkowym, pokazują zarys pomieszczeń i ich rozmieszczenie.

Władze miasta po informacjach o znalezisku podjęło starania o odzyskanie terenu, bowiem część działki, na której znajdują się odkryte elementy forteczne miasta, obecnie należy do jednego z kościołów - dodał Garbula.

Równolegle są prowadzone badania bastionu drugiego twierdzy; obiekt znajduje się w niedalekim sąsiedztwie poprzedniego znaleziska. W miejscu prac obecnie archeolodzy zlokalizowali mur barku wschodniego tego bastionu.

Twierdza Zamość była budowana i umacniana od 1580 roku; przestała istnieć po 250 latach, kiedy to ukazem carskim zdecydowano o jej likwidacji i wysadzono większość umocnień.

W lutym w Zamościu archeolodzy natrafili w innej części miasta na szczątki Furty Janowickiej - służyła ona jako czasowe wyjście z twierdzy po tym, jak w 1588 roku hetman Jan Zamoyski zadecydował o zamurowaniu Starej Bramy Lubelskiej.

Prace archeologiczne, jakie są prowadzone w Zamościu, to etap przygotowawczy do realizacji projektu "Zamość - miasto UNESCO, Pomnik Historii RP produktem turystycznym polskiej gospodarki". Miasto stara się o pozyskanie 66 mln złotych z funduszy unijnych na ten cel.(PAP)

ostatnia zmiana: 2009-04-22
Komentarze
Ostatnie:
24.04.2009 0:22
Dodał(a): ~mieszkaniec_zamojszczyzny
Ta działka należąca do Kościoła to działka na terenie parafii katedralnej, dokładniej ogród parafialny. Co ciekawe władze miesta zaproponowały wykup tej ziemi, ale za śmiesznie niską cenę (więcej watre są chyba grunty rolne) a to przecież starówka chyba najpiękniejszego miasta w Polsce. Jak ktoś mi napisze, że najpiękniejszy jest Kazimierz nad Wisłą, to nie widział pięknych miast.

Pozdrawiam.
Polityka Prywatności