Poszukiwanie planetoid w punktach libracyjnych Ziemi

Dział: Kosmos

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) i Wojskowy Instytut Badawczy w Waszyngtonie (NRL) ogłosiły właśnie nową kampanię obserwacyjną, która będzie prowadzona z wykorzystaniem sond STEREO. Celem projektu jest próba odnalezienia nowych ciał w okolicach ziemskich punktów libracyjnych L4 i L5.

Sondy STEREO od grudnia 2006 roku regularnie transmitują na Ziemię dane z obserwacji Słońca i jego okolic. W przeciwieństwie do sondy SOHO, która znajduje się w pobliżu punktu libracyjnego L1 (zachowuje względną stabilność położenia względem Ziemi), STEREO obiegają Słońce po ściśle ustalonych orbitach (STEREO A - ok. 0.95 AU, STEREO B - ok. 1.05 AU od Słońca), co pozwala im na stopniowe oddalanie się od Ziemi w przeciwnych kierunkach. Przez ostatnie 3 lata misji ruch ten doprowadził do oddalenia się statków od naszej planety na ok. 1 AU, czyli w okolice punktów L4 i L5.

Naukowcy od lat próbowali odnaleźć w tych osobliwych punktach planetoidy, które w tej specyficznej "więzi grawitacyjnej" potencjalnie obiegają Słońce (podobnie jak na orbicie Jowisza robią to planetoidy Trojańskie) - póki co bez sukcesów.

W dotychczasowych pracach skupiono się na detekcji ciał o rozmiarach rzędu kilometra. W obecnym roku, dzięki sondom STEREO, nadarza się jednak wyjątkowa okazja, by przyjrzeć się obszarom L4 i L5 z bliska. Dzięki temu być może uda się zarejestrować znajdujące się tam drobne ciała o rozmiarach mniejszych niż kilometr.

Sondy STEREO, poza swoimi standardowymi zadaniami, będą w związku z tym co pewien czas obracać się w przeciwnym kierunku do Słońca, dzięki czemu aparaty badawcze (głównie Heliospheric Imager 1), będą w stanie wykonać zdjęcia, które później zostaną udostępnione internautom, którym zostanie powierzone zadanie analizy fotografii.

Pierwsze takie próby miały miejsce w marcu - astronomowie biorący udział w projekcie Sungrazing Comets przeszukali wówczas omawiane obszary, jednak jak nie razie nie udało się odnaleźć ciekawych obiektów.

Kolejna szansa przypadła na okres 8-12 kwietnia, kiedy zostały udostępnione następne dane. Terminy kolejnych obserwacji będą ogłaszane na stronie projektu i grupie dyskusyjnej portalu Yahoo: STEREO Hunter.

Sondy STEREO odkryły dotychczas 20 nowych komet, więc istnieje szansa, że staną się także dobrym narzędziem do poszukiwania planetoid. Osoby zainteresowane kampanią znajdą niezbędne informacje na stronie projektu Sungrazing Comets: http://sungrazer.nrl.navy.mil.(PAP)


ostatnia zmiana: 2009-05-05
Komentarze
Polityka Prywatności