Wiatr słoneczny a "opalanie się" planetoid

Dział: Kosmos

Najnowsze wyniki badań astronomów wskazują, że powierzchnie planetoid starzeją się i czerwienieją znacznie szybciej niż do tej pory sądzono. Trwa to mniej niż milion lat. Głównym czynnikiem powodującym te zmiany okazuje się wiatr słoneczny.

"Asteroidy wydają się zdobywać "słoneczną opaleniznę" bardzo szybko. Ale nie tak jak u ludzi w wyniku słonecznego promieniowania ultrafioletowego, a jak efekt bardzo silnego wiatru", mówi Pierre Vernazza, główny autor artykułu, który ukazał się w "Nature".

O tym, że powierzchnia planetoid zmienia się z czasem wiadomo już od dawna. Dowodem na to jest fakt, że obserwowane planetoidy są znacznie czerwieńsze niż wnętrza meteorytów znajdowanych na Ziemi. Przedmiotem sporów naukowców jest kwestia w jakim tempie następują zmiany.

Zespół naukowców pod kierunkiem Vernazzy przeprowadził kampanię obserwacyjną różnych rodzin planetoid. Astronomowie wykorzystali do niej teleskop NTT z La Silla oraz VLT w Parana - oba obserwatoria należą do Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO. Kolejnym użytymi instrumentami były teleskopy w Hiszpanii i na Hawajach.

Gdy dochodzi do kolizji asteroid, powstaje wiele odłamków, których powierzchnie są świeże, nie poddane procesom starzenia. Naukowcy ustalili, że takie nowe powierzchnie starzeją się w mniej niż milion lat. Czynnikiem powodującym starzenie się są cząstki wiatru słonecznego.

Innym wnioskiem z badań jest fakt, że to jak czerwona stanie się powierzchnia planetoidy zależy od jej składu chemicznego. Po pierwszym milionie lat powierzchnia "opala się" już wolniej - w tym stadium kolor zależy w największym stopniu od jej składu chemicznego.

Astronomowie przedstawiają jeszcze jeden wniosek - z obserwacji wynika, że same kolizje planetoid nie mogą być jedynym źródłem nowych powierzchni wśród asteroid poruszających się w pobliżu Ziemi. Być może zbliżenia do planet powodują "drżenie" planetoid, które odsłaniają nowy materiał. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-05-11
Komentarze
Polityka Prywatności