Ślady myśliwych z Anglii

Dział: Archeologia

Pozostałości z epoki mezolitu oraz zabytki z epoki brązu odnaleźli w trakcie ostatnich badań angielscy archeolodzy prowadzący wykopaliska ratunkowe w Berkshire. Są to ślady z okresu, kiedy współczesne Wyspy Brytyjskie były jeszcze połączone lądem z kontynentem europejskim - informuje serwis internetowy "Guardian Unlimited".

Na pozostałości narzędzi kamiennych natrafili ostatnio brytyjscy archeolodzy w trakcie prac wykopaliskowych w Berkshire, hrabstwie w południowo-wschodniej Anglii. Znaleziska dokonano w trakcie wykopalisk ratunkowych przed budową nowego kolektora ściekowego w miejscowości Kintbury.

Archeolodzy określają miejsce, w którym dokonano odkrycia, jako "jedno z najbogatszych stanowisk z okresu mezolitu na Wyspach Brytyjskich". Archeolodzy natknęli się na szereg narzędzi krzemiennych, które pochodzą sprzed ok. 10 tys. lat.

Zespół archeologów z Berkshire Archeaology Services kierowany przez dr Roy'a Entwistle odkrył również na tym samym stanowisku pozostałości z kolejnych epok: brązu, żelaza oraz czasów rzymskich. Potwierdza to fakt ciągłego zamieszkiwania terenów współczesnego Berkshire.

Odkrycia dokonano w trakcie prac prowadzonych na podmokłych terenach, które zdaniem archeologów podobnie wyglądały 10 tys. lat temu. Prawdopodobnie okolice bogate w zwierzynę i ryby stanowiły cenne tereny łowieckie myśliwych i zbieraczy z okresu mezolitu.

"Później, w epoce brązu, prawdopodobnie ludzie użytkowali to stanowisko w charakterze cmentarzyska. Odnaleźliśmy charakterystyczną ceramikę z tego okresu, wykorzystywaną do przechowywania prochów zmarłych. Natknęliśmy się również na ceramikę z okresu żelaza oraz czasów rzymskich" - powiedział dr Roy Entwistle.

Wyspy Brytyjskie stanowiły jeden z wielkich półwyspów Europy aż do 8 tys. lat temu. Do tego czasu społeczności zbieracko-łowieckie bez przeszkód migrowały na tereny współczesnej Anglii. Najwcześniejsze ślady bytności przodków człowieka współczesnego z tego terenu pochodzą sprzed 700 tys. lat. Są to fragmenty narzędzi kamiennych odkryte w południowo-wschodniej Anglii.

Dwa lata temu archeolodzy i informatycy z Uniwersytetu Birmingham rozpoczęli projekt zakładający stworzenie wirtualnej rekonstrukcji terenów, które obecnie leżą na dnie kanału La Manche. W epoce mezolitu i neolitu były to prawdopodobnie jedne z najgęściej zaludnionych terenów współczesnych Wysp Brytyjskich. (PAP)


Komentarze
Polityka Prywatności