Sonda Cassini przeprowadziła obserwacje huraganu na Saturnie, w którym widać bardzo dobrze uformowane oko cyklonu. Huragan ma około 8000 km średnicy, a w jego środku widać tzw. oko cyklonu, wokół którego piętrzą się chmury. Wiatr w huraganie wieje z prędkością 550 km/h, w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
Na zdjęciach widać również cień rzucany przez chmury oraz spiralne ramiona chmur rozciągające się od centrum huraganu. Chmury w pierścieniu są od 30 do 75 km powyżej tych, które znajdują się w środku.
Cyklony na Ziemi powstają, gdy gruba warstwa wilgotnego i ciepłego powietrza znajduje się nad obszarem morskim. Formowanie rozpoczyna się, gdy w obszarze znajduje się ośrodek niskiego ciśnienia, wokół którego występują wirowe ruchy powietrza. Silne prądy wznoszące prowadzą do powstania wokół centrum wypiętrzonych chmur. Gdy ciśnienie w centrum spada dalej, tworzy się oko cyklonu, a wokół niego pionowe ściany chmur.
Ściany chmur wokół oka cyklonu były do tej pory obserwowane jedynie na Ziemi. Nie wiadomo, w jaki sposób powstał cyklon na Saturnie, gdyż jest on planetą gazową i nie ma oceanów.
Huragan na Saturnie różni się od ziemskich - znajduje się nad biegunem południowym i nie przemieszcza się. "Wygląda jak huragan, ale wcale się tak nie zachowuje" - powiedział dr Andrew Ingersoll z California Institute of Technology w Pasadenie (USA).
Sonda Cassini wykonała zdjęcia w ciągu trzech godzin 11 października tego roku, z odległości około 340 tys. km od planety. Animację można zobaczyć na stronie www.nasa.gov/cassini.
Wcześniejsze obserwacje w podczerwieni teleskopem Keck I na Hawajach pokazywały, że obszar nad południowym biegunem Saturna jest ciepły. Dane ze spektrometru podczerwonego sondy Cassini potwierdziły te wyniki - temperatura nad biegunem jest o 2 stopnie Celsjusza wyższa, niż w okolicy.
Obserwacje, które będą prowadzone przez kolejne miesiące, powinny pomóc w zrozumieniu, jaką rolę w meteorologii tej części Saturna mają zmiany pór roku.(PAP/Astronomia.pl)