Irańscy archeolodzy rozpoczną prace wykopaliskowe wokół Tchogha Zanbil, jednego z najważniejszych stanowisk cywilizacji starożytnego Elamu. Celem badań będzie wyznaczenie obszarów, na których wydobycie ropy nie zdewastuje starożytnych zabytków - informuje irański serwis internetowy "Cultural Heritage News Agency".
Iranu, na terenie prowincji Chuzestan, jest jedynym tego typu zabytkiem na terenie Iranu, a całe stanowisko stanowi dla archeologów unikatowe źródło wiedzy na temat cywilizacji starożytnego Elamu. Obszar, na których znajdują się starożytne ruiny jest terenem roponośnym i irańskie Ministerstwo Wydobycia Ropy Naftowej już w zeszłym roku proponowało rozpoczęcie prac wydobywczych w sąsiedztwie ruin starożytnego miasta.
Protesty specjalistów UNESCO oraz irańskich archeologów, którzy obawiali się zniszczeń starożytnych murów na skutek detonacji materiałów wybuchowych używanych przy przygotowywaniu odwiertów, spowodowało wstrzymanie projektu na 9 miesięcy. W zeszłym tygodniu władze irańskie zdecydowały się na wznowienie prac badawczych poprzedzających odwierty.
Zespół archeologów pod kierownictwem Mahnaz Sharifi'ego z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego prowincji Chuzestan wkrótce rozpocznie prace wykopaliskowe wokół ruin miasta. Archeolodzy będą starali się wyznaczyć obszary, gdzie wydobycie ropy będzie mogło być prowadzone z najmniejszą szkodą dla starożytnych pozostałości.
Zdaniem irańskich specjalistów odwierty nie są w stanie zagrozić tym stanowiskom powiązanym z Tchohga Zanbil, które już zostały odkryte, jednak z pewnością wokół dawnej stolicy Elamy znajduje się jeszcze wiele nieodnalezionych zabytków i stanowisk.
Początki Tchogha Zanbil, sięgają 1250 r. p.n.e. Miasto leży ok. 50 km na południe od Suzy, wcześniejszej stolicy starożytnego Elamu. W końcu II tysiąclecia p.n.e. miasto było otoczone trzema pierścieniami murów. W centrum górował olbrzymi ziggurat, gigantyczna budowla sakralna z trzema kondygnacjami zbudowana na planie kwadratu.
Ziggurat został wzniesiony za panowania króla Untash-Gala, a miasto w języku elamickim nosiło nazwę Dur Untash. W trakcie nowożytnych wykopalisk na terenie Tchogha Zanbil archeolodzy natknęli się na tysiące cegieł, które pozostały niewykorzystane. Świadczy to ciągłej rozbudowie miasta, którego mieszkańcy zostali zaskoczeni przez armię asyryjskiego króla Asurbanipala. W 646 r. p.n.e. wojska asyryjskie zdobyły stolicę Elamu i doszczętnie ją spustoszyły. Cały kompleks archeologiczny w Tchoga Zanbil został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1979 r. (PAP)