NASA po raz kolejny poinformowała o swoich planach budowy na Księżycu bazy, w której miałaby przebywać stała załoga. Najprawdopodobniej stanie ona na jego południowym biegunie. NASA chce w tym zakresie współpracować z innymi państwami i z firmami.
Lokalizacja ta posłuży jako placówka naukowa, jak również miejsce testowania technologii potrzebnych w przyszłej podróży na Marsa. Początek budowy zaplanowano na 2020 r. Budowę poprzedzi seria lotów na Księżyc.
Wyglądu bazy i tego, co astronauci będą w niej robić, jeszcze nie określono. NASA nie ustaliła też dotąd, kiedy baza zacznie działać.
Gdy mowa o lokalizacji bazy, na czoło propozycji wysuwają się regiony polarne Księżyca. Panują tam bardziej umiarkowane temperatury i dłużej jest widno niż w okolicy równika. To bardzo ważne, ponieważ - według planów NASA - mieszkańcy bazy będą wykorzystywać energię słoneczną. Ostatecznie można też wykorzystać energię atomową, która zastąpi systemy energii słonecznej lub zwiększy ich moc.
Naukowcy podejrzewają też, że na biegunach znajdują się zasoby wodoru, lodu i innych substancji, które można by wykorzystać na stacji w układzie podtrzymywania życia.
USA ogłosiły już plany rozwoju nowego pojazdu kosmicznego, który mógłby latać na Srebrny Glob i wylądować na jego powierzchni pierwszy raz od ostatniego lotu na Księżyc Apollo w 1972. Agencja planuje też dostarczyć tam system komunikacji pomiędzy Ziemią a Księżycem. NASA nie planuje jednak "samotnego lotu" na Księżyc.
Stany Zjednoczone będą szukały partnerów międzynarodowych i przemysłowych, którzy włączą się w koszty przedsięwzięcia, a być może dostarczą też systemów zasilania, przestrzeni mieszkalnej czy środków niezbędnych do przemieszczania się po powierzchni Księżyca. NASA nie przewiduje wzrostu budżetu przeznaczonego na program.
Prędzej już na program badania Księżyca przesunie środki, wykorzystywane aktualnie w dziedzinie rozwoju promów kosmicznych - gdy te już wyjdą z użycia. Według planów, pojazdy te zakończą swoją "służbę" w 2010 r. Do tego czasu NASA planuje skończyć budowę stacji kosmicznej.(PAP)