Ponowne datowanie fragmentu szczęki człowieka neandertalskiego odnalezionego w angielskim hrabstwie Devon już na początku XX w. może zmienić chronologię rozprzestrzenienia się naszych starszych kuzynów na terenie Europy - informuje serwis internetowy "BBC News".
Formy preneandertalskie będące efektem ewolucji populacji Homo erectus pojawiły się już ok. 600 tys. lat temu, pierwsi ludzie neandertalscy na terenie Europy i zachodniej Azji występowali od ok. 200 tys. lat. Jednak na Wyspach Brytyjskich najwcześniejsze dotychczas odkryte szczątki naszego starszego kuzyna pochodzą dopiero sprzed 31 tys. lat.
Ten stan wiedzy na temat rozprzestrzeniania się neandertalczyków w obrębie Europy mogą zmienić wyniki badań, jakich podjęli się ostatnio naukowcy z angielskiego Muzeum Torquay, placówki przechowującej fragment górnej szczęki człowieka neandertalskiego odnalezionej w Jaskini Kents, jednym z najważniejszych stanowisk paleolitycznych Anglii.
Znaleziska dokonano w trakcie prac przeprowadzonych w jaskini w 1927 r. Obecnie badacze zamierzają stworzyć komputerową rekonstrukcję fragmentu szczęki. Obraz ten pomoże w upewnieniu się, że złożenie kilku oddzielnych fragmentów odnalezionych kości wraz z trzema zębami zostało przeprowadzone prawidłowo.
Ponadto naukowcy podejmą próbę ekstrahowania DNA z paleolitycznej kości. Badanie DNA będzie miało na celu potwierdzenie przynależności znaleziska do gatunku człowieka neandertalskiego.
Ostatnie datowanie fragmentu szczęki metodą radiowęglową przeprowadzono w latach 80. ubiegłego wieku. Analiza wykazała, że pochodzi ona sprzed 31 tys. lat. Wątpliwości badaczy co do poprawnego datowania wzbudziło odkrycie śladów kleju, jakiego użyto zaraz po odkryciu do wzmocnienia pokruszonej kości. Jego obecność mogła zmienić oryginalny ilość izotopu C14 w pobranej próbce i zafałszować wynik datowania.
Ostanie analizy kości zwierzęcych znalezionych w tej samej warstwie osadów jaskiniowych, w której odnaleziono fragment szczęki wykazały, że pochodzą one sprzed 37-40 tys. lat. Jeśli badania potwierdzą, że szczęka z Jaskini Kents należy do neandertalczyka i pochodzi sprzed ok. 40 tys. lat to chronologia obecności tego gatunku na Wyspach Brytyjskich zostanie przesunięta wstecz o ok. 9 tys. lat. (PAP)