W Akademii Górniczo-Hutniczej trwają badania nad przywiezionymi z Egiptu próbkami skał i fragmentami ścian piramid. Bardzo prawdopodobne jest, że w okolicach piramid doszło do upadku meteorytów. Materiał do badań został zebrany podczas grudniowej ekspedycji naukowej geologów.
Odnaleziony w lipcu zeszłego roku rękopis z VIII w. n.e. został przetransportowany z torfowiska do laboratorium Muzeum Narodowego Irlandii. Specjaliści rozpoczęli prace mające na celu rozdzielenie stron manuskryptu - informuje serwis internetowy "Times Online".
Chińscy archeolodzy rozpoczęli prace archeologiczne w grobie, kryjącym prawdopodobnie szczątki Qin Hui, jednego ze urzędników cesarskich z epoki Song, który niesławnie zapisał się w historii Chin jako zdrajca - informuje serwis internetowy "Xinhua News".
Średniowieczny mur odkryli archeolodzy nadzorujący prace przy rozbudowie kanalizacji w Czeladzi (Śląskie) - poinformował dr Jacek Pierzak z biura wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach.
Udało się zrekonstruować oryginalne sanktuarium boga Amona w świątyni Hatszepsut w Deir-el-Bahari - poinformował PAP zastępca kierownika polskiej misji archeologicznej w tej świątyni, dr Mirosław Barwik.
Początek tworzenia się języka australijskich Aborygenów prawdopodobnie sięga schyłku ostatniej epoki lodowcowej. Dotychczas sądzono, że korzenie tego języka należy datować na 5-6 tys. lat temu - informuje serwis interenetowy "ABC Science Online".
Ponowne datowanie fragmentu szczęki człowieka neandertalskiego odnalezionego w angielskim hrabstwie Devon już na początku XX w. może zmienić chronologię rozprzestrzenienia się naszych starszych kuzynów na terenie Europy - informuje serwis internetowy "BBC News".
W Ptolemais w Libii polscy archeolodzy odkryli ważący około 12,5 kg skarb rzymskich monet z II i III w. Kontekst niecodziennego znaleziska pozwolił ustalić prawdopodobną datę trzęsienia ziemi, które dotknęło Cyrenajkę w III w. n.e.
Odkrycie kolejnego grobu dziecięcego z okresu górnego paleolitu na terenie Dolnej Austrii może zmienić dotychczasowe teorie o braku szacunku dla zwłok dzieci w tym okresie - informuje serwis internetowy "Science Live".
W pobliżu szkockiego Drum Castle odnaleziono rzadki w tych okolicach okaz kamiennego ostrza z okresu neolitu. Nie dokonali tego jednak archeolodzy, ale... pies zarządcy zamku - informuje serwis internetowy "BBC News".
Ostatnie odkrycia norweskiej ekspedycji archeologicznej w Górach Tsodilo na terenie Botswany potwierdzają fakt, że pierwsze świadectwa myślenia symbolicznego wśród naszych przodków pochodzą sprzed ok. 100 tys. lat - informuje serwis internetowy "EurekAlert".
Skamieniałe fragmenty szkieletu australopiteka z południowoamerykańskiej Jaskini Sterkfontein pochodzą sprzed ok. 2,2 mln lat. Dotychczas antropolodzy datowali je na ok. 3,3 mln lat. Wyniki ponownego datowania zostały opublikowane na łamach ostatniego numeru magazynu "Science".
Ekipa badawcza Centralnego Muzeum Morskiego (CMM) w Gdańsku, sondując dno rzeki Elbląg, natrafiła na wrak średniowiecznego statku rzecznego. Wydobycie go na powierzchnię wciąż okazuje się jednak niemożliwe.
Zróżnicowanie ról mężczyzn, kobiet i dzieci w paleolitycznych społecznościach ludzi współczesnych mogło dać im znaczącą przewagę nad społecznościami ludzi neandertalskich - informuje serwis internetowy "EurekAlert".
Watykańscy archeolodzy twierdzą, że dysponują już ostatecznymi dowodami potwierdzającymi, że w rzymskiej bazylice świętego Pawła za Murami znajduje się autentyczny grób Apostoła Narodów.