Rakiety na wodę

Dział: Kosmos

Nowe rodzaj paliwa rakietowego to mieszanina zamrożonej wody i aluminiowego "nanoproszku" - informuje serwis "EurekAlert".

Opracowane przez naukowców z Purdue University paliwo ALICE jest bardziej od dotychczas używanych przyjazne dla środowiska, można je także wytwarzać na Księżycu, Marsie i innych ciałach niebieskich, na których występuje woda. Nanocząsteczki aluminium mają średnicę 80 nanometrów(miliardowych części metra), dzięki czemu szybko reagują i umożliwiają dobrą kontrolę nad silnikiem. Aluminium potrafi odebrać tlen cząsteczce wody, pozostawiając wodór -dlatego produktami zachodzącej reakcji są tlenek aluminium i wodór. ALICE można wykorzystać do wytwarzania wodoru dla ogniw paliwowych.

Stosowane obecnie przez promy kosmiczne paliwo wykorzystuje jako utleniacz nadchloran amonu- w procesie spalania wytwarzają się duże ilości kwasu solnego.

Na razie nowe paliwo wykorzystano do wystrzelania małej(poniżej 3 metrów długości) rakiety, która wzbiła się na wysokość 400 metrów. (PAP)


ostatnia zmiana: 2009-10-09
Komentarze
Ostatnie:
16.05.2010 13:53
Dodał(a): ~groskon
No dobrze ale skąd bierze się energia? przecież wiązanie tlenowo wodorowe jest bardzo mocne.Nie prościej byłoby spalać nanocząseczki Al w ciekłym O2 ?
Polityka Prywatności