Polskie firmy transportowe wożą powietrze i je zanieczyszczają. 35% procent przejazdów krajowych to tzw. puste przebiegi . Czy internetowe serwisy aukcji transportowych odmienią ten stan rzeczy? Pierwszy w Polsce już powstał.
Wg opublikowanego trzy dni temu raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Transport – wyniki działalności w 2009r” wśród polskich firm transportowych „puste przebiegi” stanowią ogółem 23% przebiegów pojazdów w transporcie samochodowym. W transporcie krajowym wskaźniki te są dużo wyższe i wynoszą 35%, a dla transportu międzynarodowego 13%. Oznacza to, że przeciętnie na 100 przejazdów zarobkowych w polskim transporcie drogowym 23 wykonywanych jest całkowicie bezużytecznie. Pojawia się pytanie czy Polskę i polskie środowisko stać na takie marnotrawstwo?
Transport drogowy jest kluczowym dostarczycielem gazów cieplarnianych w szczególności dwutlenku węgla (CO2), co niezaprzeczalnie przyczynia się do niekorzystnych zmian klimatycznych. Transport jest drugim pod względem wielkości (zaraz po energetyce) sektorem emitującym gazy cieplarniane w Unii Europejskiej, wyprzedzając tym samym przemysł. W celu przeciwdziałania globalnym zmianom klimatu w 2007 roku Rada Unii Europejskiej zobligowała państwa członkowskie do redukcji do 2020 r. emisji gazów cieplarnianych o 20% poniżej poziomu z roku 1990.
Wszystkie wyżej przytoczone dane wskazują, że problem „pustych przebiegów” jest obok kiepskiej jakości dróg i braku autostrad kluczowym dla sektora transportu drogowego, a dla środowiska to poważne źródło emisji szkodliwych substancji do atmosfery.Jednym z rozwiązań problemu tzw. „pustych przebiegów” są serwisy aukcyjne usług transportowych, których celem jest walka z bezsensownymi i szkodliwymi przejazdami. Niedawno powstała w Polsce pierwsza strona internetowa tego typu - clicktrans.pl.
„Idea takich serwisów jest zaskakująco prosta: użytkownik wystawia przedmiot do transportu np. motor czy meble, a następnie czeka aż przewoźnicy (firmy transportowe lub osoby prywatne), którzy akurat jadą daną trasą sami się do niego zgłoszą i dzięki formie „aukcji w dół”, umożliwią uzyskanie najkorzystniejszej oferty” - mówi twórca clicktrans.pl Agnieszka Korzeniewska. Co najważniejsze korzyść z używania tego typu serwisów jest obopólna: z jednej strony niska po licytacji „w dół” cena transportu dla zleceniodawcy, a z drugiej strony nowe zlecenie dla firmy transportowej.Na świecie podobne serwisy cieszą się niezwykłą popularnością - przykładem może być uShip w USA oraz Shiply w Wielkiej Brytanii. Celem działalności tego typu serwisów jest optymalizacja wykorzystania parku pojazdów w skali globalnej, co pozwala na redukcję bezproduktywnego zużycia paliwa, podwyższenie rentowności firm transportowych, bardziej efektywne wykorzystanie sieci polskich dróg (mniejsze korki) oraz zmniejszenie emisji spalin.
W obecnych czasach, kiedy tematyka szeroko pojętej ochrony środowiska jest tak ważna, a Polska jako kraj emitujący ogromne ilości szkodliwych substancji do atmosfery musi dostosować się do dyrektyw unijnych, serwisy takie jak www.clicktrans.pl wydają się być nie tylko potrzebne, ale wręcz konieczne.
dodane przez michal84