Skonstruowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN chomik, urządzenie, które pobierze próbki gruntu z jednego z księżyców Marsa, został przekazany Instytutowi Badań Kosmicznych Rosyjskiej Akademii Nauk. Minie kilka miesięcy nim poleci w kierunku Marsa.
Sonda z Rosji wyruszy w listopadzie 2011 roku i po kilkumiesięcznej podróży dotrze w pobliże Marsa. Tydzień po wylądowaniu na Fobosie sonda ma wystrzelić moduł powrotny z kapsułą zawierającą m.in. próbkę gruntu zamkniętą w wykonanym w Polsce pojemniku. Kapsuła osiądzie w Kazachstanie w połowie 2014 roku. Po wydobyciu próbki i kwarantannie pojemnik wróci do Centrum Badań Kosmicznych PAN.
"Fobos to niezwykle ciekawy obiekt. Być może przypomina bryły z obrzeży Układu Słonecznego, tworzące za orbitą Neptuna pas Kuipera. Najbardziej znanym przedstawicielem tej grupy jest Pluton" - wyjaśnia dr Joanna Gurgurewicz. Jednak - jak przypominają specjaliści z CBK - według konkurencyjnej hipotezy księżyc ten nie został przechwycony przez Marsa, lecz uformował się na jego orbicie. Pomiary przeprowadzone przez instrument Chomik oraz analiza pobranej za jego pomocą próbki pomogą rozwikłać tę zagadkę. (PAP)