Wielka burza na Saturnie została szczegółowo zbadana za pomocą amerykańsko-europejskiej sondy Cassini i naziemnego teleskopu VLT.
Dostrzeżono ją za pomocą badań radiowych i obserwacji plazmy. Na początku 2011 roku naukowcom udało się połączyć siły dwóch zaawansowanych instrumentów obserwacyjnych do szczegółowego zbadania tego zaburzenia w atmosferze.
Międzynarodowy zespół astronomów z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii skorzystał z podczerwonej kamery pracującej na Bardzo Dużym Teleskopie VLT. Jednocześnie naukowcy prowadzili obserwacje przy pomocy spektrometru podczerwonego sondy Cassini, znajdującej się na orbicie wokół Saturna.
"Nasze nowe obserwacje pokazują, że burza miała duży wpływ na atmosferę, transportując energię i materiał na wielkie odległości, modyfikując wiatry atmosferyczne - tworząc meandrujące strumienie i formując gigantyczne wiry - zakłócając powolną ewolucję pór roku na Saturnie" - mówi członek zespołu badawczego Glenn Orton z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Stanach Zjednoczonych. (PAP)