Lokatorzy pod ochroną

Dział: Ekologia

Stare drzewa należy chronić nie tylko jako wartość sama w sobie, ale również jako miejsce życia ponad tysiąca różnych gatunków ptaków i ssaków, które znajdują w ich dziuplach schronienie.

Schronienia podczas snu, na czas rozrodu i wychowywania młodych szukają w dziuplach drzew przeróżne ptaki śpiewające, sowy, papugi oraz ssaki, jak choćby latające wiewiórki czy dydelfy. Dziurami w pniach drzew nie gardzą też owady, węże i płazy. Nie potrafią same przygotować sobie schronienia, dlatego wykorzystują to, co znajdą, najczęściej dziuple utworzone wskutek gnicia i próchnienia (takie procesy mogą trwać nawet kilka wieków).

Niektóre dziuple powstają dość szybko dzięki dzięciołom. W Ameryce Północnej nawet 99 proc. dziupli, z których korzystają mieszkańcy lasów, to dzieło tych ptaków. Czasami dziuplę tworzy próchnica. Ten proces jest szalenie długotrwały, ale to właśnie on doprowadził do powstania ponad 75 proc. dziupli zajmowanych przez ptaki i ssaki w Ameryce Południowej, Europie, Azji i Australii - relacjonują naukowcy.

"Większość drzew musi mieć ponad sto lat, zanim - wskutek próchnienia - zaczną w nich powstawać dziury. Często mija kilkaset lat, nim dziuple staną się duże lub będzie ich wiele" - opowiada Martin.

Naukowcy odnieśli wrażenie, że na świecie istnieje spory niedobór dziupli w stosunku do popytu na nie. Jednocześnie sugerują, że ochrona dzięciołów jest dobrym sposobem ochrony gniazdujących w ich dziuplach, zagrożonych gatunków.

Jeśli zaś chodzi o naturalne procesy powstawania dziupli - to bardzo często zarządzanie lasem polega na ochronie drzew młodszych i wycince starszych, dużych i nadal żywych - dokładnie takich, jakich potrzebują mieszkające w dziuplach zwierzęta.(PAP)


ostatnia zmiana: 2011-06-17
Komentarze
Polityka Prywatności