Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego zaobserwowali potężną "superbańkę", w której powstają nowe gwiazdy. Zdjęcia mgławicy wokół gromady gwiazd NGC 1929 w Wielkim Obłoku Magellana uzyskano dzięki Bardzo Dużemu Teleskopowi (VLT).
Obrazy uzyskane przez Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope) ukazują jeden z takich kosmicznych żłobków - stanowiący otoczenie gromady gwiazd NGC 1929 obszar to mgławica znana jako LHA 120-N 44 lub w skrócie N 44.
"Superbańka" to wielka, pusta przestrzeń otoczona materią, rozciągająca się na 325 na 250 lat świetlnych. N 44 powstała w wyniku dwóch procesów. W pierwszym z nich wiatry gwiazdowe - strumienie naładowanych cząstek od bardzo gorących i masywnych gwiazd w centralnej gromadzie - dosłownie wyczyściły centralną część całej przestrzeni. Podczas drugiego doszło do wybuchu masywnych gwiazd - supernowe wywołały fale uderzeniowe, które przemieściły gaz, przez co utworzyła się świecąca bańka.
Mimo że "superbańka" zawdzięcza swój kształt niszczącym siłom, to w pobliżu jej brzegów, gdzie gaz ulega kompresji, formują się nowe gwiazdy. Astronomowie nazwali to zjawisko "recyklingiem w kosmicznej skali". Dzięki niemu w NGC 1929 powstanie kolejna generacja gwiazd. (PAP)