Dwa duże roje meteorów, opozycja Jowisza, a także kilka jasnych planetoid i komet - to atrakcje, które czekają nas, gdy tylko spojrzymy w górę, na niebo w październiku.
Merkury, Wenus i Saturn znajdują się blisko Słońca, więc ich obserwowanie w październiku jest bardzo trudne, a wręcz niemożliwe.
Natomiast Jowisz znajduje się w okolicach opozycji i warunki do jego obserwacji są świetne. Widać go przez całą noc w gwiazdozbiorze Barana. Świeci tam z jasnością -2.9 wielkości gwiazdowych i pod nieobecność Wenus jest trzecim po Słońcu i Księżycu najjaśniejszym obiektem na niebie.
W październiku można podziwiać dwie najbliższe nam planety karłowate, czyli Ceres i Plutona. Pierwsza z nich świeci na granicy konstelacji Wieloryba i Wodnika, a druga w Strzelcu.Wciąż panują dobre warunki do obserwacji planetoidy Westy, którą widać w Koziorożcu. Z innych jasnych planetoid można zobaczyć obiekt o nazwie (15) Eunomia, który widać w Perseuszu. Ceres, Westę i Eunomię można dojrzeć przez lornetkę.
Zbliżający się miesiąc stwarza dobre warunki do obserwacji komet.
Kometa C/2009 P1(Garradd) zbliża się do Słońca, przez co jej blask
powoli rośnie, a warunki jej wieczornej widoczności są wciąż dobre. Nad
ranem, na naszym niebie pojawi się kometa C/2010 X1 (Elenin). Przemieści
się ona przez konstelacje Lwa, Raka i Bliźniąt. Na początku miesiąca
będzie ginąć jednak w zorzy porannej, ale potem warunki do jej
obserwacji szybko się poprawią.
Październik to miesiąc meteorów o nazwie Orionidy. Orbita komety Halley'a, która jest ciałem macierzystym Orionidów, przecina się z orbitą Ziemi w dwóch miejscach. Materiał pozostawiony przez kometę w jednym z tych miejsc daje meteory z roju Eta Aquarydów, a w drugim z roju Orionidów. W tym drugim przypadku materiał kometarny jest rozrzucony na tak dużym obszarze, że Ziemia przechodzi przez niego od 2 października do 7 listopada.
Maksimum aktywności tego roju występuje zwykle w okolicach 21-22 października. Jest ono przy tym bardzo szerokie - kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt małych meteorów na godzinę możemy obserwować między 19 a 24 października. (PAP)