Świat nauki (archiwalne artykuły)

Łazik Magma White z Torunia posłuży jako platforma testowa dla francuskiego georadaru Wisdom, który w 2018 roku poleci na Czerwoną Planetę.
Zdalny symulator marsjański ReMY (Remote Mars Yard) to polski projekt technologiczny, na który fundusze zbierane są za pośrednictwem popularnej platformy Kickstarter.com.
Astronauci pracujący na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) otrzymali nowe urządzenie do fotografowania nocnej strony naszej planety. Pierwsza partia zdjęć oferuje wspaniałe obrazy miast w nocy. Każdy fotoamator wie, ile jest problemów z robieniem zdjęć w nocy: niska prędkość migawki niezbędna do uzyskania wystarczającej ilości światła oraz skłonność do drgań aparatu.
W pobliżu Słońca istnieje około 100 skalistych planet, a w całej Galaktyce miliardy takich obiektów – szacuje międzynarodowy zespół astronomów. To pierwsze bezpośrednie oszacowanie liczby małomasywnych planet wokół czerwonych karłów – słabych gwiazd, które są najpowszechniejsze w Drodze Mlecznej (stanowią aż 80 proc. wszystkich gwiazd w Galaktyce). Wyniki opublikowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
Po raz pierwszy, będzie można przeglądać szczegółowe obrazy w podczerwieni ponad 200 galaktyk. Zdjęcia, pochodzące z danych Kosmicznego Teleskopu Spitzera, są obecnie udostępnione dla wszystkich!
Komercyjny transportowy statek kosmiczny firmy SpaceX jest już gotowy do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną.
13. lutego 2012 roku o godzinie 11:00 z centrum kosmicznego ESA nieopodal miasta Kourou w Gujanie Francuskiej rakieta Europejskiej Agencji Kosmicznej rozpoczęła swoją misję. W przestrzeń wyniosła m.in. PW-Sat jako pierwszego polskiego satelitę.
Podczas okrążania Marsa, amerykańska sonda Mars Reconnaissance Orbiter wykonała zdjęcia dwóch lądowników marsjańskich, które znalazły się na powierzchni Czerwonej Planety w ciągu ostatnich kilku lat (Spirit i Mars Phoenix Lander).
W stanie nieważkości odbyły się zawody robotów „Spheres ZeroRobotics” sterowanych przez uczniów ze szkół z Europy i Ameryki. Areną zmagań była Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).
Amerykański łazik Opportunity rozpoczyna już dziewiąty rok swojego pobytu na Marsie. Marsjańską zimę spędzi w miejscu nieoficjalnie nazwanym „Greeley Haven” (w tłumaczeniu: Schronienie Greeley).
Pierwszy Polski Studencki Satelita dostarczony do Europejskiego Centrum Badań Kosmicznych i Technologii Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA w Holandii.
Współpracujący ze sobą astronomowie z Pennsylvania State University i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkryli kolejne trzy planety poza Układem Słonecznym.
Jak informuje niemiecki ośrodek lotnictwa i astronautyki - jeszcze w tym miesiącu, niemiecki satelita wielkości samochodu osobowego spadnie na Ziemię.
Dwa duże roje meteorów, opozycja Jowisza, a także kilka jasnych planetoid i komet - to atrakcje, które czekają nas, gdy tylko spojrzymy w górę, na niebo w październiku.
Bardzo efektownych wybuchem klasy X wykazał się nowy aktywny rejon, który pojawił się na wschodnim brzegu tarczy słonecznej - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności