Współpracujący ze sobą astronomowie z Pennsylvania State University i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkryli kolejne trzy planety poza Układem Słonecznym.
Odkryte obiekty to tzw. gazowe olbrzymy, o masie zbliżonej do Jowisza.
„Odkrycie jest efektem współpracy Pennsylvania State University i UMK w ramach Pensylwańsko-Toruńskiego Projektu Poszukiwań Planet (PennState Torun Planet Search - PTPS) prowadzonego przez prof. Aleksandra Wolszczana z Pennsylvania State University i prof. Andrzeja Niedzielskiego z UMK” – informuje UMK.
Biorą w nim udział - poza prof. A. Wolszczanem i prof. A. Niedzielskim - także ich doktoranci: Sara Gettel, Monika Adamów, Grzegorz Nowak i Paweł Zieliński oraz dr Gracjan Maciejewski z Centrum Astronomii UMK specjalizujący się w superprecyzyjnej fotometrii tranzytów planetarnych.
Projekt, jak dotąd, zaowocował odkryciem 10 planet w ośmiu układach planetarnych. „Między innymi odkryto pierwszy znany układ dwuplanetarny przy czerwonym olbrzymie (HD 102272 b, c) oraz układ dwóch brązowych karłów na orbicie czerwonego olbrzyma (BD +20 2457 b, c). W ramach projektu odkryto także planetę o masie 1.5 masy Jowisza w ekosferze gwiazdy BD +14 4559. Ewentualne księżyce tej planety mogą nadawać się do zamieszkania” – podaje UMK.
Obserwacje, które doprowadziły do odkrycia nowych planet prowadzone były za pomocą teleskopu Hobby-Eberly w Teksasie (HET), jednego z największych teleskopów na świecie, o średnicy zwierciadła 9,2 m.
Orbity planet są stosunkowo rozległe, podobne do orbit Ziemi i Marsa w naszym Układzie Słonecznym. Średnie odległości od ich słońc sięgają 1-1.9 jednostek astronomicznych, co odpowiada okresom obiegu od 393 do 745 dni.
Gwiazda BD +48 738, według szacunków badaczy, ma masę 0,74 masy Słońca. Wokół niej, oddalona o jedną jednostkę astronomiczną, krąży planeta BD +48 738 b o masie zaledwie 0,91 masy Jowisza. Jej okres obiegu wokół gwiazdy wynosi 393 dni, czyli jest bardzo zbliżony do ziemskiego roku.
„Planeta ta była najtrudniejsza do znalezienia, gdyż dzięki
niewielkiej masie wymusiła na swej gwieździe ruch o amplitudzie zaledwie
9 km/h, czyli prędkości przeciętnego biegacza. Ten układ planetarny
wydaje się także najbardziej interesujący wśród trzech nowo odkrytych,
bowiem z obserwacji wynika, że poza gwiazdą i planetą znajduje się tam
jeszcze jeden obiekt. Jego okres obiegu wokół gwiazdy jest znacznie
dłuższy niż okres obserwacji prowadzonych teleskopem HET, zatem dokładne
obliczenie orbity tego ciała nie jest jeszcze możliwe. Przeprowadzone
symulacje komputerowe sugerują, że najprawdopodobniej jest to tzw.
brązowy karzeł krążący wokół BD +48 738 w odległości około 10 jednostek
astronomicznych. Co ciekawe, jeśli wyniki symulacji potwierdzą się,
będzie to brązowy karzeł w ekosferze gwiazdy BD+48 738, co oznacza, że
jego ewentualne księżyce mogą być zamieszkałe” – podkreślają astronomowie z UMK.
Najbardziej masywna z trzech nowych gwiazd z planetami, HD 240237, ma masę 1,7 razy większą niż masa naszego Słońca. W odległości 1.9 jednostki astronomicznej krąży wokół niej na eliptycznej orbicie planeta HD 240237 b o masie 5,3 razy większej niż masa naszego Jowisza. Ze względu na rozległą orbitę rok na tej planecie trwa blisko 746 dni.
Natomiast przy gwieździe HD 96127, o masie 0.91 masy Słońca i promieniu 35 promieni Słońca krąży planeta HD 96127 b o masie 4 mas Jowisza. Orbita tej planety jest także rozległa, sięga 1.4 jednostki astronomicznej, zatem okres jej obiegu wokół gwiazdy wynosi 647 dni. (PAP)