Po raz pierwszy, będzie można przeglądać szczegółowe obrazy w podczerwieni ponad 200 galaktyk. Zdjęcia, pochodzące z danych Kosmicznego Teleskopu Spitzera, są obecnie udostępnione dla wszystkich!
Zdjęcia pokrywają zakres średniej podczerwieni (fale o długości 24 mikrometrów) i dotyczą obserwacji wykonanych od 200 do 2009 roku. Pośród ponad 200 fotografii są m.in. zdjęcia galaktyk M60, M61, M88, M91 i M98, znajdujących się w dużej grupie galaktyk w Pannie. Obiekty te są odległe o 47 do 64 milionów lat świetlnych od Ziemi.
Fale elektromagnetyczne w zakresie średniej podczerwieni ukazują w tych galaktykach położenie międzygwiazdowego gazu, podgrzanego przez młode, gorące gwiazdy. Naukowcy planują do końca roku udostępnić znacznie więcej zdjęć niż początkowe 200.
Prezentacja nowego archiwum zdjęć galaktyk odbyła się w Manchesterze (Wielka Brytania) podczas Narodowego Spotkania Astronomicznego w dniach 27-30 marca. Dokonał jej dr George Bendo z Jodrell Bank Centre for Astrophysics (University of Manchester).
Archiwum będzie szczególnie przydatne naukowcom z różnych krajów, gdyż część galaktyki obserwowanych przez Kosmiczny Teleskop Spitzera będzie wkrótce badana przez Kosmiczne Obserwatorium Herschela, co pozwoli na porównanie wyników obserwacji.
Dane dostępne będą jednak nie tylko dla astronomów. „Teraz każdy, kto ma dostęp do internetu, będzie mógł bezpośrednio pobrać zdjęcia i obejrzeć obiekty badane przez czołowych astronomów na świecie” - powiedział Bendo.