Globe at Night rusza pod koniec marca

obserwacja nieba nocą
Dział: Kosmos

W ostatni dzień marca wystartuje trwająca tydzień ogólnoświatowa kampania sprawdzająca jak ciemne jest niebo w różnych zakątkach świata. Wziąć w niej udział mogą wszyscy chętni, a materiały pomocnicze dostępne są w języku polskim.

Z roku na rok w coraz mniejszej liczbie miejsc na świecie można zobaczyć naturalne ciemne nocne niebo i podziwiać np. Drogę Mleczną, która wśród miejskich świateł jest niewidoczna. Kampania Globe At Night ma na celu zwrócenie uwagi na ten problem.

Projekt jest prowadzony od 2006 roku i umożliwia ludziom z całego świata na wspólne przeprowadzenie oceny na ile ciemne jest niebo i utworzenie w ten sposób globalnej mapy. Podczas kampanii w roku 2012 napłynęło prawie 17 tysięcy pomiarów z 92 krajów. Bardzo licznie udział wzięli Polacy, którzy nadesłali aż 1196 pomiarów.

Do udziału w projekcie nie potrzeba teleskopu, ani lornetki, a procedura jest prosta. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się na spacer, znaleźć najciemniejsze miejsc w swojej okolicy i ocenić ile gwiazd widać w gwiazdozbiorze Lwa. Pomogą w tym mapki i materiały informacyjne przygotowane przez organizatorów, dostępne również w języku polskim.

Materiały te znajdują się na stronie internetowej http://www.globeatnight.org, poprzez którą dokonuje się również zgłoszenia swoich wyników obserwacji. Kampania obserwacyjna potrwa od 31 marca do 9 kwietnia, a następnie zostanie powtórzona od 29 kwietnia do 8 maja.

Udział w projekcie może wziąć udział każdy chętny, ale organizatorzy szczególnie polecają go pod uwagę nauczycielom i młodzieży szkolnej, gdyż zawiera aspekty edukacyjne związane z różnymi przedmiotami (geografia, fizyka, ochrona środowiska).

Globe at Night jest jednym z projektów inicjatywy GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit the Environment), prowadzonej przez instytucje amerykańskie, we współpracy z instytucjami edukacyjnymi ze 112 krajów świata. Początkowo był projektem edukacyjnym stworzonym przez NASA dla Stanów Zjednoczonych, ale szybko osiągnął międzynarodowy zasięg. (PAP)

opublikowano: 2013-03-25
Komentarze
Polityka Prywatności