Świat nauki (archiwalne artykuły)

Io, jeden z księżyców Jowisza, jest bardzo aktywny wulkanicznie. Najnowsze badania rozmieszczenia wulkanów na powierzchni wykazują rozbieżności ze współczesnymi modelami wnętrza Io, tłumaczącymi aktywność wulkaniczną tzw. grzaniem pływowym.
NASA przeprowadziła w laboratorium eksperyment symulujący warunki panujące w niskich warstwach atmosfery Tytana, największego księżyca Saturna. Wyniki wskazują, że warunki tam panujące są wystarczające do tworzenia cząstek organicznych zwanych tolinami.
Kometa C/2012 S1 (ISON), pomimo dużej odległości od Słońca, jest aktywna i ma jądro o rozmiarze około 5 kilometrów - informuje NASA.
Czy wszystkie gromady kuliste w danej galaktyce mają wspólną historię? Według najnowszych badań gromad w galaktyce M87 niekoniecznie tak jest. Wyniki sugerują, że następowały różne okresy powstawania gwiazd – informuje Obserwatorium Gemini.
W piątek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przycumował statek Sojuz, dostarczając zapasy i trzech członków załogi oraz testując nową, szybszą trajektorię podchodzenia do stacji. Stacja ma dziś rozmiar boiska piłkarskiego i bywa widoczna z Ziemi.
Astronomowie znają dwa główne typy supernowych, jednak badania międzynarodowego zespołu wskazują na istnienie nowej podkategorii tych obiektów, którą można określić mini-supernowymi.
W ostatni dzień marca wystartuje trwająca tydzień ogólnoświatowa kampania sprawdzająca jak ciemne jest niebo w różnych zakątkach świata. Wziąć w niej udział mogą wszyscy chętni, a materiały pomocnicze dostępne są w języku polskim.
Marsjański łazik Opportunity bada najstarsze skały, jakie dotychczas udało się zidentyfikować na Czerwonej Planecie. Zdaniem cytowanych przez BBC ekspertów, przypominają one próbki znalezione przez inny łazik, Curiosity. Analizy danych z obu sond pomagają nakreślić historyczny obraz Marsa i ustalić, czy panowały tam warunki sprzyjające rozwojowi życia.
W piątek dojdzie do bardzo bliskiego spotkania Marsa i Urana na niebie, ale bezpośrednia obserwacja tego zjawiska będzie niemożliwa - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz jej rosyjska odpowiedniczka Roskosmos podpisały umowę dotyczącą współpracy przy projekcie ExoMars, w ramach którego wysłane zostaną dwie misje marsjańskie, w 2016 i 2018 roku.
Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej chcą się przyczynić do rozwoju misji kosmicznych prowadzonych przez NASA. Budują pojazd, który ma poruszać się po powierzchni Marsa, zbierać i badać próbki, a nawet pomóc rannemu kosmonaucie.
Wysokie promieniowanie radioaktywne spowodowało awarię komputera łazika Curiosity.
2013-02-25 udał się start rakiety która wyniosła na orbitę nowego satelitę.
brytyjskie Królewskie Towarzystwo Astronomiczne podaje, że wśród setek odkrytych przez astronomów planet pozasłonecznych jedna z kategorii określana jest jako super-Ziemie. Okazuje się, że być może wcale nie są to planety skaliste, takie jak nasza Ziemia, a mogą raczej przypominać gazowego Neptuna.
Zaćmienie rozpocznie się 13 listopada 2012 roku o godzinie 21:35 naszego czasu a skończy 15 listopada 2012 o godzinie 00:48. Niestety nie będzie widoczne u nas a w dalekiej Australii. Zaćmienie Słońca ma miejsce wówczas, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia ustawią się w jednej linii.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności