Różnice pomiędzy gromadami kulistymi zbadane

fragmentu nieba badanego spektrografem GMOS
Dział: Kosmos

Czy wszystkie gromady kuliste w danej galaktyce mają wspólną historię? Według najnowszych badań gromad w galaktyce M87 niekoniecznie tak jest. Wyniki sugerują, że następowały różne okresy powstawania gwiazd – informuje Obserwatorium Gemini.

Gromady kuliste są niejako wskaźnikiem historii powstawania gwiazd w galaktyce, do której należą. Wiele z gromad kulistych jest bardzo stara, ale dokładne obserwacje i analizy pokazują niejednorodności w obserwowanych kolorach gromad. W przypadku gromad z galaktyki M87 można je podzielić na dwie populacje: "niebieską" i "czerwoną".

Juan Carlos Forte (Consejo Nacional de Investigaciones Científicas y Técnicas, Argentyna), wraz zespołem, przeprowadził obserwacje 521 gromad kulistych w galaktyce eliptycznej M87. Naukowcy użyli do tego celu 8-metrowego teleskopu Gemini North oraz spektrografu wieloobiektowego GMOS.

W badaniach ustalano tzw. metaliczność, czyli obfitość pierwiastków cięższych od helu i jej zależności względem barw gromad. Według badaczy, uzyskane wyniki oznaczają, że rozdwojenie własności w rozkładzie barw gromad ma swoje źródło w rzeczywistych różnicach składu chemicznego. Efekty są silniejsze dla słabszych gromad.

Wyniki badań zostały opisane w artykule, który ukaże się w "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society". (PAP)


opublikowano: 2013-04-03
Komentarze
Polityka Prywatności