Zespół amerykańskich i japońskich naukowców analizujący dane z sondy Lunar Reconnaissance Orbiter wskazuje, że lekkie materiały, takie jak tworzywa sztuczne, mogą stanowić wystarczająco efektywną ochronę dla astronautów przed szkodliwym promieniowaniem.
Głównym materiałem używanym przy konstruowaniu statków kosmicznych jest aluminium. Daje ono jednak względnie słabą ochronę przed wysokoenergetycznym promieniowaniem kosmicznym, a na dodatek wcale nie jest najlżejszym materiałem. Testy porównawcze własności ochronnych aluminium i tworzyw sztucznych były do tej pory wykonywane w laboratoriach na powierzchni Ziemi. Materiały poddawano działaniu sztucznie wytworzonych ciężkich cząstek, symulujących promieniowanie kosmiczne.
Tym razem analizy dotyczą obserwacji dokonanych za pomocą księżycowej sondy Lunar Reconnaissance Orbiter i jej teleskopu do obserwacji promieniowania kosmicznego. Sonda od 2009 roku dokonuje pomiarów wysokoenergetycznych cząstek pochodzących od promieniowa kosmicznego i aktywności słonecznej.
Mierzono dawki promieniowania po przejściu przez materiał z tworzywa sztucznego. Teleskop wyposażony jest w trzy pary silikonowych detektorów, oddzielonych warstwami z tworzywa sztucznego imitującego ludzką skórę, które chronią dwa z trzech detektorów. Uzyskane wyniki wskazują, że tworzywa sztuczne są bardziej efektywne w ograniczaniu szkodliwego promieniowania niż aluminium.
Naukowcy z kilku amerykańskich instytutów naukowych oraz z instytucji japońskiej przedstawili wyniki swoich badań w internetowej wersji czasopisma „Space Weather”, wydawanego przez Amerykańską Unię Geofizyczną. Autorami artykułu są Cary Zeitlin oraz Nathan Schwadron. Kierownikiem grupy badawczej był Cary Zeitlin z Southwest Research Institute w Boulder w Kolorado. (PAP)
grafika: Artystyczna wizja sondy Lunar Reconnaissance Orbiter na orbicie wokół Księżyca. Źródło: NASA.