Zanieczyszczenie drobinami plastiku dotyczy nie tylko środowiska morskiego, ale stanowi też coraz większe zagrożenie dla jezior - podają naukowcy na łamach "Current Biology".
Istnieje zatem obawa, że ta substancja będzie akumulowała się w organizmach słodkowodnych gatunków i najprawdopodobniej dostanie się do łańcucha pokarmowego - oceniają badacze.
Problem zanieczyszczenia plastikiem światowych oceanów został w ostatnich latach szeroko udokumentowany. Morskie stworzenia mogą nie tylko zadławić się większymi kawałkami plastiku, ale i połknąć mniejsze, co może mieć równie poważne konsekwencje dla ich organizmu. Analiz na temat jezior natomiast brakuje.
Badacze przeczesali duże polodowcowe Jezioro Garda. Próbki pobrane z osadów dennych wykazały dużą koncentrację plastiku. Na północnym brzegu na metr kw. przypadało ok. 1 tys. większych drobin i 450 mikrodrobin. "Byliśmy zaskoczeni - przyznał główny autor badania prof. Christian Laforsch z University of Bayreuth (Niemcy). - Poziom zanieczyszczenia osadów w ekosystemach jezior jest podobny do tego w morzu".
Chemikalia zawarte w tworzywie mogą zaburzać układ endokrynologiczny, a w niektórych przypadkach powodować raka.
Badacze wykazali, że wiele stworzeń - np. małych skorupiaków - połyka drobiny plastiku myląc je z pożywieniem. "Może to wpływać na ich układ hormonalny, mogą się stać np. bezpłodne. Może też być tak, że ryby żywiące się tymi organizmami będą akumulowały te cząstki w swoich tkankach" - powiedział Laforsch.
Problem bierze się z użytkowania plastiku przez człowieka. Oprócz sportów wodnych, turystyki i wędkarstwa, głównymi źródłami zanieczyszczeń w Jeziorze Garda są plastikowe odpadki, pochodzące najprawdopodobniej z wysypisk.
Badacze przypominają, że ta kwestia może dotyczyć również ludzi, skoro woda z jezior często wykorzystywana jest do picia i na potrzeby rolnictwa.
"Analizujemy też zbiorniki w Bawarii i wygląda to podobnie. Jest to sytuacja - jak mniemam - dotycząca całej Europy, a może i świata" - powiedział Laforsch.
Tworzywa sztuczne potocznie zwany plastikiem składające się z polimerów syntetycznych (wytworzonych sztucznie przez człowieka i niewystępujących w naturze) lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych oraz dodatków modyfikujących.