Świat nauki (archiwalne artykuły)

Archeolodzy odkryli na stanowisku w południowej Anglii pozostałości rzymskiej willi sprzed około 2000 lat – informuje serwis internetowy BBC News.
Najnowsze wyniki badań wskazują, że planetoidy trojańskie Marsa mogły powstać w wyniku dawnych kolizji większych obiektów. Wyniki zostały przedstawione podczas 45. spotkania oddziału planetarnego Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, które odbywa się w Denver w Kolorado (USA).
70 lat temu, 8 października 1943 roku, na północnym Atlantyku zatonął, trafiony torpedą, niszczyciel ORP „Orkan”. Poległo 178 polskich marynarzy. Była to największa jednorazowa strata polskiej Marynarki Wojennej.
W Krakowie zamontowano drapieżne ptaki do odstraszania gołębi.
Polscy i rosyjscy naukowcy odkryli na syberii stare cmentarzysko i stare relikty chaty sprzed 2,5 tysiąca lat.
Fragmenty szkieletu dwóch krewniaków jaszczurek świadczą o tym, że te gady żyły 12 mln lat wcześniej niż dotąd sądzono – piszą naukowcy na łamach „Evolutionary Biology”.
Zanieczyszczenie drobinami plastiku dotyczy nie tylko środowiska morskiego, ale stanowi też coraz większe zagrożenie dla jezior - podają naukowcy na łamach "Current Biology".
Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki, to uznawane za najbardziej prestiżowe wyróżnienie za wybitne osiągnięcia naukowe. Przyznawana jest ona od 1901 roku przez Fundację Noblowską.
Możliwość ubiegania się o czas obserwacyjny na największych teleskopach optycznych Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem polskich astronomów - poinformowało w komunikacie Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA).
Dzięki łazikowi Curiosity naukowcy zbadali skałę magmową na Marsie, która wykazuje bardzo podobne cechy do skał ziemskich - poinformowała amerykańska uczelnia Caltech.
Do sieci radioteleskopów ALMA została właśnie przekazana ostatnia 12-metrowa antena wyprodukowana w Europie. O ukończeniu swojego największego kontraktu poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), reprezentujące nasz kontynent w tym wielkim projekcie.
Komórki macierzyste to krok milowy w pielęgnacji anti-aging - przyznają lekarze i naukowcy. Ten unikat w walce o młodość skóry wyznacza nowe kierunki w kosmetologii. Preparaty bazujące na ich odkryciu to przełom, innowacja i bezpieczeństwo w jednym. Sprawdź koniecznie, co potrafią!
Na październikowym niebie będzie można zobaczyć duży rój meteorów, ciekawą kometę i zaćmienie Księżyca. Będą też dobre warunki do obserwacji Urana i Jowisza - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.
Olbrzymi słoń wymarłego gatunku, którego szczątki znaleziono w Anglii, został prawdopodobnie zabity przez prehistorycznych łowców – informuje serwis prasowy University of Southampton.
12-metrowy radioteleskop APEX uzyskał nową kamerę do rejestracji obrazów na falach submilimetrowych. Udało się za jej pomocą uzyskać już pierwsze obrazy, o czym poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności