Sójki robią zapasy jedzenia na następny dzień - donoszą naukowcy z Cambridge na łamach numeru pisma "Nature". Planowanie przyszłości jest skomplikowaną umiejętnością dotychczas przypisywana tylko ludziom.
O zwierzętach uważano, że ich zachowania są związane wyłącznie z aktualną motywacją, a te odnoszące się do przyszłości np. budowanie gniazd, uznawano za wyłącznie instynktowne. Żeby sprawdzić, czy niektóre zwierzęta uwzględniają swoje przyszłe potrzeby czy tylko działają instynktownie, profesor Nicky Clayton wraz ze swoim zespołem badała zachowanie pewnego gatunku sójek (western scrub - jay).
Każdego ranka osiem badanych ptaków wpuszczano do klatki ze śniadaniem lub bez śniadania. Następnie sójki miały dostęp do pożywienia przez cały dzień. Po paru dniach w godzinach wieczornych udostępniono ptakom orzeszki piniowe, doskonale nadające się do gromadzenia w postaci zapasów. Okazało się, że sójki, z klatki w której nie serwowano śniadania robią zapasy orzeszków, a ptaki, które dostawały jedzenie od rana raczej nie gromadzą zapasów.
Zdaniem naukowców świadczy to o zrozumieniu swoich przyszłych potrzeb i planowaniu następnego dnia. Żeby ostatecznie przekonać się że gromadzenie zapasów nie jest wynikiem aktualnych potrzeb, badacze przeprowadzili jeszcze jeden eksperyment. Sójkom w dwóch klatkach podawano dwa rodzaje śniadania - w jednej klatce jedzenie dla psów, w drugiej orzeszki ziemne. Wieczorem ptakom pozwalano robić zapasy tam, gdzie miały ochotę. Sójki karmione orzeszkami na śniadanie, gromadziły psie jedzenie na rano i odwrotnie sójki częstowane w porze śniadania jedzeniem dla psów, robiły wieczorem zapasy orzeszków.
Autorzy pracy podkreślają, że gromadzenie zapasów jedzenia na następny dzień i dbanie o urozmaicenie diety dobitnie świadczy o umiejętności planowania przez sójki. Wskazuje to, że ptaki odróżniają i rozumieją to, co działo się w przeszłości od teraźniejszości i przyszłości. (PAP)